Най-отдалечените места на планетата, които си заслужава да посетите
Показвали сме ви много списъци на дестинации – които трябва да видите, преди да изчезнат, които са задължителни да се посетят веднъж в живота, най-романтичните, най-страшните, най-претъпканите…. Но какво ще кажете да идете на най-отдалечените места по света?
От изолиран арктически остров до уединен каньон, всяко от тях е едно малко съкровище:
Остров Макари, Австралия
Той се превърна в туристическа дестинация по случайност, когато кораби, превозващи пътници до Антарктика, спират там за почивка по време на няколкодневно пътуване. По средата между Тасмания и Антарктика, островът е дом главно на учени и техните асистенти.
Свалбард, Норвегия
Разположен на територията на Норвегия, този остров от над 62 000 квадратни километра е над Арктическия кръг, а посетителите му могат да очакват месеци непрекъснат ден или непрекъснат мрак.
Около 2 000 от 2 700 жители на острова живеят в град Longyearbyen, те са предимно миньори и учени. Независимо от климата, островът е дом на Global Seed Vault - подземен музей за растителни семена, които се съхраняват в безопасност, в случай на глобална катастрофа.
Уткявик, Аляска
Известен е с дългата си полярна нощ, като слънцето залязва през ноември и не се показва отново за около 2 месеца. Това е най-северният град в САЩ и един от най-северните градове в целия свят с бързо намаляващо население от около 4000 души.
Мотуо, Китай
Най-отдалеченият окръг в Китай, той е единственият в цялата страна, напълно недостъпен по шосе. Това невинаги е било така - през 1993 г. е имало магистрала, но тя е просъществувала само два дни, защото е погълната от джунглата.
Днес единственият достъп до окръга е чрез кабел с дължина 200 метра, висящ на 100 метра във въздуха. Доставките на храна и лекарства трябва да се правят на ръка.
Алерт, Канада
Разположен в северната част на Канада, Алерт е малко селце, което се намира на Арктическия океан, само на 500 мили под Северния полюс. Той се смята за най-северното постоянно обитавано място в света с население от около 200 души.
Температурите тук могат да достигнат до 40 градуса под нулата, а най-близкият град е малко рибарско селище на около 340 мили и може да бъде достигнат по въздух или с кучешка впряг.
Ла Ринконада, Перу
Когато говорим за недостъпност, малко места в света могат да се сравняват с Ла Ринконада – разположен на почти 5200 метра, смятан за "най-високия" град в света.
Единственият начин да стигнете дотам е с камион. Въпреки това, той има 38 000 жители, почти всички от които са ангажирани в добива на злато.
Полуостров Кейп Йорк, Австралия
Огромна площ на недокоснатите пустини, разположени в северния край на Австралия, с население от само 7 600 души, предимно от аборигенни племена.
Смята се, че това е едно от най-големите неразвити места в света и е трудно достъпен. Заради наводнения и лоши условия, хеликоптер е най-сигурният начин да се стигне до там.
Итокортормит, Гренландия
От всички градове в Гренландия, може би никой не е толкова отдалечен. Градът е част от общински район с приблизителната големина на Англия, но има население от само малко над 500 души.
Въпреки че се намира на брега, околните морета почти замръзват, оставяйки само три месеца, в които той е достъпен с лодка. Има летище на около 25 мили, но полетите са рядкост. В по-голямата си част, като едно от най-северните селища в света, то е напълно изолирано в необятността на тундрата.
Острови Кергелен, Южен Индийски океан
Островите Кергелен са малък архипелаг, разположен в южната част на Индийския океан. Тук няма летище, а за да се достигне, идващите трябва да пътуват шест дни с лодка от Реюнион - друг малък остров, разположен край бреговете на Мадагаскар.
Днес островът е преди всичко научен център, но има и сателит, френска система за противоракетна отбрана и дори служи като убежище за определен вид застрашен френски добитък.
МакМърдо, Антарктика
Най-голямата изследователска станция в Антарктида - МакМърдо, е дом на около 1 200 учени и работници през по-топлите летни месеци. Разположен на остров Рос, той се намира в едно от най-недостъпните части на земното кълбо.
Напоследък това стана по-малък проблем, като благодарение не на едно, а на три нови въздушни трасета, учените вече се наслаждават на много съвременни удобства, включително фитнес зали, телевизор и дори голф с девет дупки.