Това е най-добрият град за снимане на филми в Европа
Може да не сте чували за красивия германски град Гьорлиц, но неговите средновековни улици и архитектура, комбинираща Ар Нуво, Ар Деко и готика, вероятно ще ви се сторят познати, пише profit.bg.
Причината е, че те редовно се използват като фон за някои от най-успешните холивудски филми, включително „Гранд хотел Будапеща“ на Уес Андерсън и „Гадни копилета“ на Куентин Тарантино. Не е изненадващо, че Гьорлиц беше определен за най-добрата филмова локация на десетилетието в Европа от Асоциацията на европейските филмови комисии.
Градът победи други десет номинирани за наградата, определена чрез гласуване от почитателите на киното на Стария континент.
Сред останалите претенденти бяха локациите на „Игра на тронове“ в Хърватия и улиците на Виена, участващи в „Мисията невъзможна: Престъпна нация“.
“Това е добра слава за нашия град“, казва кметът на Гьорлиц Зигфрид Дейнеге. Той допълва, че отличието е „огромен стимул за града да се превърне във висококачествена локация за следващи продукции“.
Гьорлиц започва кариерата си в киното през 50-те години на миналия век, като си спечелва прозвището Гьорлиуд, но участието му в „Гранд хотел Будапеща“ затвърждава статута му на култова филмова локация.
Режисьорът Уес Андерсън пристигнал в града през 2013 г. и прекарал 40 дни в Гьорлиц за снимките на филма. Градът има над 4000 сгради, които са защитени като исторически паметници, но бившият универсален магазин в стил Ар Нуво привлякъл вниманието на Андерсън.
Интериорът на магазина се превърнал в един от основните декори за филма, използван за създаването на голямото му лоби. След като филмът беше харесан от зрителите в цял свят, като спечели Оскар за най-добра сценография, всички погледи бяха насочени към Гьорлиц.
Почитателите на киното не могат да посетят измислената Република Зубровка, но градът е прекрасно място за почитателите на Андерсън.
За разлика от много германски градове, Гьорлиц оцелява по време на Втората световна война, почти без да пострада от бомбите. Някога процъфтяващ средновековен търговски център, градът все още пази сгради от този период.
Гьорлиц става част от Германия след Втората световна война. Той запазва фотогеничността си благодарение на анонимно дарение през 1995 г., достойно за сценарий на филм. То е известно като „един милион за стария град“.
Дарението било предоставяно всяко година между 1995 и 2016 г., за да подкрепи реставрацията на Стария град. Интересът към „Гранд хотел Будапеща“ на Андерсън не е намалял след 2014 г. и много европейски туристи, любители на киното, продължават да търсят сгради, които наподобяват чудноватия стил на режисьора.
Времето ще покаже кой ще е следващият филм, който ще се снима по улиците на Гьорлиц, но градът едва ли ще чака дълго за следващия си миг холивудска слава.