Внимание! Вижте какви опасности ни дебнат в басейна и СПА-зоната

Как да ги избегнем и за какво да внимаваме

Лятото се оказа внезапно кратко. От откритите водни басейни, природни и изкуствено създадени, ще се отправим директно към СПА-оазисите, които различни дестинации, така щедро ни предлагат.

Релакс зоните в популярните туристически обекти изкушават с вълнуващи обещания за почивка, възстановяване и лечебни свойства на разнообразието от хидротермални удоволствия, сауни и парни бани, водни легла, ревитализиращи басейни, студени и топли стаи. Уелнес бизнеса отчита устойчив растеж и разпределя 3,7 милиарда долара, което представлява 5% от световната икономика. Класическата медицина отдавна работи в синхрон с уелнес индустрията, интегрирайки я в оздравителния и рекреативния процеси.

Научно е доказано влиянието на СПА услугите върху редица заболявания, като ревматизъм, дихателни и сърдечни проблеми. Значението на термалните процедури и удоволствието, което доставят на потребителите е безспорно и доказано през вековете, но наистина едва през последните години медицинската професия започва да търси физическите ползи. Въпреки че през вековете, все още не е било научно доказано въздействието на топлината и минералите, наред със социалния аспект и хигиенните ползи, в комбинация те давали почти чудотворни резултати. През 18 век Кралица Мери, която страдала от безплодие, „взима от водите“ в термалните извори на Бат, Англия и 10 месеца по-късно ражда син.


С ползите до тук. На ясно ли сме, обаче, какви опасности ни дебнат в СПА зоните? Обърнахме се към  Деница Киркова, основател и CEO на Crystal SPA&Welleness, един от най-търсените доставчици на СПА оборудване, за да разберем повече по темата: за какво трябва да внимаваме, когато се отдаваме на хидротермални удоволствия.

Основни рискове, свързани със здравето, безопасността и хигиената:

„Взимам повод от наскоро оповестения случай с невръстното момиченце, което след инцидент край басейна изпадна в кома. Всеки сезон ставаме свидетели на злополуки в СПА зоните. Тук отговорността за съхранението на безопасността, нашата и тази на децата ни, е функция на всички нас. В това число и на собствениците на СПА комплекси. Сигурността на посетителите е на първо място.” – споделя Киркова и допълва: „Инцидентно подхлъзване, поради лошо почиствани или отводнявани повърхности или неправилно подбрани настилки, е сред най-често срещаните травматични злополуки в СПА зоната.

Бактериалното замърсяване от ползвател към ползвател, редица заболявания, като ушни инфекции и вирусни състояния, пренасяни поради лоша обработка и хигиена на водата са сред оплакванията от клиентите на така приятните, иначе, СПА удоволствия.” Честите пътувания на Киркова по симпозиуми и срещи с производители на СПА оборудване я правят особено внимателна при консултациите с клиенти.

Основното, на което тя набляга е превенцията на проблемите. „По време на фазата на проектиране, е задължително да вземете предвид и да анализирате материалите, които ще бъдат използвани и да разберете, как те ще издържат на въздействието на парата, потта, маслата, почистването и дезинфекцията на водата!” – подчертава тя. Фаталните болести, пренасяни по вода, като легионела, са опасност, за която собственикът на Crystal SPA&Welleness алармира с особено внимание. Бактерията "легионела" е естествен обитател на водата. Температурата има голямо значение за развитието на бактерията. Температури между 40 и 50°C са особено благоприятни за бързото й размножаване. Болестта варира в остротата си от леко и подобно на грип заболяване (Понтиак треска) до тежка пневмония с потенциално фатален изход.

Основни рискове, свързани със здравето, безопасността и хигиената:

• Инцидентно подхлъзване поради лошо почиствани или отводнявани повърхности или неправилно подбрани настилки.
• Бактериално замърсяване от ползвател към ползвател
• Фатални болести, пренасяни по вода, като легионела
• Редица заболявания, като ушни инфекции и вирусни състояния, пренасяни поради лоша обработка и хигиена на водата 

Какво да направим:

• Да се запознаем с инструкциите за използване на СПА зоната
• Като потребители имаме право да попитаме кога е почистван басейна, СПА зоната
• Като потребители имаме правото да се информираме за вида на използваните химикали за почистване на СПА пространствата и басейните
• Да бъдем отговорни потребители  е  първата стъпка към превенцията на опасности и предпазване от заболявания

„Разбира се, новите разработки, иновациите, изследванията и отговорната проектанска работа са свели до минимум опасностите, които ни  дебнат в СПА зоната.” – успокоява Деница Киркова. В най-широк смисъл да се проектира „здравословна среда“, чиято цел  намаляване на отрицателното въздействие, което би могла да има върху посетителите е едно от основните правила при проектирането и изграждането на СПА комплекс. Това налага употребата на строителни материали и влагане на най-добрите практики, които да сведат до минимум опасността за здравето на хората, било то вследствие на заболяване или злополука. „Именно на това наблягаме в нашата работа, подбирайки най-високо качествени технологични материали, които предлагаме на българския пазар.” - подчертава Киркова и дава някои лесни съвети за поддържане на хигиена в термалните и СПА зони, които да осигурят здравословна среда на посетителите и спокойствие на управители и собственици на СПА комплексите:

Термални зони

• Предоставянето на ясни инструкции на видни места с обяснения как трябва да бъде използвано оборудването 
• Свеждане до минимум/елиминиране на опасността от парване или изгаряне 
• Осигуряване на подходяща вентилация и отводняване
• Провеждане и документиране на редовното почистване и проверки – ежечасни, ежедневни, ежемесечни. годишни 
• Редовно тестване на алармените системи 
• Постоянно осигуряване на питейна вода за гостите и персонала 

Зони с басейни

• Предоставяне на ясни инструкции за безопасна употреба
• Следване на ежедневна, ежеседмична, ежемесечна и годишна рутина по почистването и поддръжката 
• Редовно тестване на водата за дезинфектанти, нива на pH и чистота  
• Проверка на филтрите и обратното промиване, когато това е препоръчано 
• Отводняване и почистване на системата, ако това е препоръчано
•Осигуряване на добра вентилация в инсталационното помещение и зоната за съхранение на химикалите 
• Ясно надписване и съхранение на химикалите на разстояние един от друг 
• Спазване на приложимите закони във връзка с употребата на химикали