Защо румънците са обсебени от чесъна? (СНИМКИ)
Ветровитите, мъгливи пътища, замъци и средновековни крепости на Трансилвания са вдъхновили някои от най-мрачните легенди в Европа, най-известната от които е тази за граф Дракула.
Макар че никога не е стъпвал в Трансилвания, писателят от 19-и век Брам Стокър базира познанията си за стригоите (от латинската дума striga, означаваща „вещица“ или „зъл дух“) на книга, която открил в библиотека Whitby в Англия, наречена „Разказ за княжества Влахия и Молдова“.
В книгата Влад Цепеш, който воювал срещу турските нашественици, привлякъл вниманието му. Той бил син на Влад Дракула и бил идеален образ, който вдъхновил пиещия кръв главен герой.
Макар че Дракула на Стокър е измислен герой, тъмни духове съществуват отдавна във фолклора на Източна Европа, както и употребата на чесън за прогонването им. Чрез практики, предавани от поколение на поколение, се смятало, че чесънът защитава хората и домовете им от зли духове и лекува заболявания като настинка и кашлица.
Вярвало се, че стригоите смучат млякото на майките и кравите (вдъхновение за смучещите кръв вампири на Стокър). Поради това румънските селяни от дълго време предпазват добитъка си, като мажат рогата му с чесън.
Извън фолклора, чесънът е задължителна добавка към всяко румънско ястие. Макар че много хора избягват чесъна в храната си заради миризмата му, румънците са го издигнали в култ. Принципът е прост – колкото повече, толкова по-добре.
Чесънът, който е смятан за незаменим при овкусяването на пържоли и други храни, винаги е бил разпространена култура в Румъния. В селището Копалау в област Ботошани ароматното растение е отглеждано от над 40% от местните хора.
Смятан за уникален заради качеството на почвата, чесънът от Копалау се прочу както в страната, така и извън нея. До такава степен, че земеделските власти в страната се готвят да го регистрират като продукт със защитено географско обозначение.
В Румъния чесънът се използва в чорбата - една от многобройните супи в страната, съдържащи зеленчуци и месо. Популярните говежди и свински наденици, които присъстват във всяко меню, дължат сочния си вкус на щедрите количества чесън в рецептата.
Освен че е основен продукт в румънската кухня, чесънът е смятан и за магическо растение. В навечерието на празника на Свети Андрей (светецът покровител на Румъния) на 29 ноември, се смята, че чесънът предпазва хората от злите духове строгои и морои.
Това е нещо като румънската версия на Хелоуин – жителите на селските райони ядат чесън и мажат с него ъглите на прозорците и вратите си, за да се защитят. Със същата цел на вратите се окачат връзки с чесън.
„Благодарение на лечебните си свойства като алтернативно лекарство чесънът има повече символични свойства от обикновено ритуално растение и изпълнява важна роля в предпазването от зли сили“, казва Ана Луга, етнолог в Румънския селски музей.
Но дори това не е всичко. В Румъния чесънът е смятан за по-силно естествено лекарство от повечето антибиотици благодарение на съставката алицин, която се отделя, когато чесънът се реже или смачква.
Тя има сходни свойства като пеницилина и ястия като чесновата супа с моркови, лук, картофи, пащърнак и целина се използват за борба с грипа. Бабите и прабабите предават традицията на намазването на препечена филия с чесън, както като вкусна храна, така и за възвръщане на здравето.
„Традицията и фолклорът са дълбоко вкоренени в румънската култура още от времето преди появата на християнството. Всички важни преходи в живота – раждане, брак и смърт, са придружени от ритуали, които съхраняват дори високообразованите хора. Чесънът е лайтмотивът зад тях“, казва Габриела Соломон, съосновател на My Secret Romania.
В духа на националното вярване, че чесънът има чудодейни сили, всеки септември в Румъния се провежда Чеснов фестивал, който тази година е с пето издание. Тук Трансилвания среща Буковина, смятана отдавна за входна врата към света на Граф Дракула, описан в ромата на Брам Стокър под старото си унгарски име „Борго Пас“.
На фестивала се приготвят традиционни ястия с чесън, плетат се чеснови венци, а магическите представления са част от събитието.
Така че независимо дали вампирите съществуват или не, чесънът определено е неразделна част от храната, лекарствата и древния фолклор.