5 задължителни и 5 забранени неща при излет в планината

Проверете дали маршрутът ви попада в защитена територия

Летните излети в планината са вариант човек да избяга от жегите, да подиша чист въздух и да се наслади на прекрaсни гледки, далеч от градския шум и тълпите хора наоколо.

Горещините прогониха много хора в планината. Съвети за начинаещи какъв багаж да вземат със себе си за преход има в десетки планинарски сайтове за споделяне на преживявания. Обменете опит с туристи със стаж. Това също е начин да се подготвите за предстоящ излет.
 
Но въпреки че човек винаги проучва предварително маршрута, прави списък с необходимите вещи, накрая се оказва, че нещо не е догледал, а краката му са в рани от неудобни обувки например. Много са различни правилата при еднодневен преход или по-продължителен - зависи от мястото, което ще се посети,
дали ще се нощува в хижа, или на палатка.
 
Много важно нещо, преди да се поеме към планината е обаче да се знае дали избраният маршрут попада в границите на националните паркове или други защитени територии.
 
Точно там са най-красивите и предпочитани места за разходка заради девствената природа и редките растителни и животински видове, които могат да се срещнат. По тези места обаче има куп забрани, с които всеки трябва да се съобразява, за да не попадне на парковата охрана, която да му лепне акт за нарушение. В повечето случаи глобите са солидни и може до достигнат до 1000 лв.
 
Ще се опитаме да ви предложим списък на 5 абсолютно забранени неща и още 5 задължителни при излет в планината.
 
Задължителните
 
1. Всички в групата да са с равни възможности
 
Групата, тръгнала на поход, не трябва да е много голяма, за да се придвижва компактно. Добре е хората да са със сравнително еднакви физически възможности. Иначе винаги ще има изоставащи и мрънкащи, които да развалят доброто настроение на останалите.
 
Хубаво е да се върви с равномерен ход, а на всеки час преход да се прави десетина минути почивка. Разговори на висок глас, викане и пеене затрудняват дишането.
 
2. Раницата - 1/5 от теглото ви
 
Раницата трябва да е удобна за носене и товарът да се разпределя поравно, заради което трябва да има и колан за кръста. За кратки преходи може да се ползва и ученическа раница. Много мъже предпочитат войнишки мешки и твърдят, че са удобни.
 
Неписано правило е теглото на раницата да е около една пета от теглото ви. Вземайте само най-необходимото, за да не се превръщате в мулета, които едва кретат по стръмните пътеки.
 
3. Непременно заредете телефона
 
Това правило е повече от ясно, но е добре да се провери дали по планирания маршрут има покритие на всички мобилни оператори. В някои от планините сигналът е слаб, на места изцяло липсва.
 
Вече има и разработени мобилни приложения за туристи. Такова достъпно за инсталиране и ползване безплатно мобилно приложение има за ориентиране в Пирин, което е интернет независимо. Необходимо е обаче да имате съвременен мобилен апарат с GPS функции.
 
4. Чорапи за трекинг или партенки
 
Чорапите трябва да държат краката ви хем топли (при студено време), хем сухи от пот или друга влага. Продават се специални чорапи за трекинг с цени от над 20 лв.
 
Опитни планинари обаче казват, че няма нищо по-добро от старата войнишка партенка от американ или бархет. При увиването на ходилото си има правила, така че да не се образуват ръбчета, защото иначе раните са неизбежни. При пропускане на обувката може да се намокри горният слой, а този около крака обикновено остава сух.
 
5. Якето да е непромокаемо
 
За тях отново универсално правило няма, а зависи от дните на преход. Има скъпа туристическа екипировка за маниаци, но непретенциозен излет може да направите и с подръчни дрехи - анцуг, полар, непромокаемо и ветроустойчиво яке.
 
Дънките са неподходящи, въпреки че много хора ги предпочитат. При намокряне и студено време се превръщат в увити ледени ламарини около краката ви. Трикотажните облекла също не са за предпочитане, защото пропускат вятър.
 
Забранените
 
1. Никога не тръгвайте сам в планината
 
Никога не тръгвайте в планината сам. Дори и да си мислите, че преходът е еднодневен, познавате пътеките и само след няколко часа ще сте отново в хижата или най-близкото населено място.
 
Едно невинно подхлъзване и навехнат крак там, където няма никого, може да се окаже фатален. Да ви постави в затруднена ситуация и невъзможност да се придвижите или повикате помощ. Не се паникьосвайте.
 
2. Къпането и плуването се превръщат в табу
 
Къпането, миенето и плуването в реките и езерата на територията на националните паркове са забранени. Категорично не се допуска използването на лодки, водни колела, надуваеми дюшеци и др. Да не говорим за измиване със сапун или друг препарат или пък изпиране на някоя дрешка с бистра езерна вода.
 
Може да се разхладите обаче в незащитена територия. Все пак внимавайте със студената планинска вода.
 
3. Без риболов в защитените зони
 
Риболовът във всички реки на територията на НП “Пирин” и НП “Рила"”е забранен през цялата година. Водните басейни, които попадат в резерватна зона или такава с ограничено човешко въздействие, имат пълна забрана.
 
Любителите въдичари могат да си пробват късмета само в няколко определени със заповед езера в националните паркове и това трябва предварително да се провери. Около езерата, където риболовът е позволен, има специални указателни табели.
 
На тези места се допуска риболов в събота, неделя и официалните празници само в светлата част от денонощието - с една въдица с една кука на човек. Разрешеното количество улов е до 2 кг на човек на ден, но не повече от 8 риби. Може да се използва само изкуствена стръв.
 
4. Не бива да берете мурсалски чай
 
Регламентирано е брането на билки за лични нужди, като има пълна забрана за бране на мурсалски чай, който се среща в Пирин, Славянка и Родопите. В националните паркове може да се берат до 5 кг гъби на човек на ден, както и до 10 кг боровинки, дренки или др. диворастящи плодове.
 
Дългогодишни планинари казват, че са срещали в гората чевръсти домакини, които, след като са събрали плодовете или гъбите заедно с фамилията, са запалили и огън, за да ги консервират и да си отнесат зимнината готова вкъщи.
 
5. Забравете за джапанките
 
Дори и маршрутът да е кратък, а пътеките - очертани, джапанките са най-неразумното нещо, което може да сложите на краката си. Ходилата ви ще са одрани от треви и храсти, може да ви ухапе змия. Да не говорим за най-лошия случай, в който се подхлъзвате и се наранявате.
 
Маратонките с тънки подметки или въздушни камери също не са добър вариант - могат да се разцепят или спукат при стъпване на остър камък. Обувките трябва да са с грайфери, дебели подметки, да обхващат глезена.