Библейска напаст налази Пловдив, майните вият на умряло
Пълчища комари смучат кръвчицата на жителите на Филибето
Пълчища комари, които хапят, минават през мрежите на прозорците и пречат на хората да спят, нападнаха Пловдив. Най-силно са засегнати хората, които живеят в близост до реката, Градската градина и по-големите паркове в града, пише Марица бг.
Няма спасение от насекомите, особено вечер, оплакват се майки, извели децата си да поиграят на детската площадка в Цар-Симеоновата градина.
Непрекъснато ги мажем с репеленти, но те са толкова много, че и препарати не спасяват положението. Не можем и да не ги водим да си играят в парка, особено привечер, когато става по-хладно, споделят пловдивчанките.
След като се приберат пък, следва къпане и мазане с различни продукти, облекчаващи неприятното усещане след ухапване.
От опит вече знаят, че преди да влязат у дома, трябва добре да изтръскат дрехите и косите, защото гадинките ги накацвали и влизали с тях по жилищата.
„Влизат дори под дрехите и хапят. Понякога имам чувството, че и през тях го правят“, намесва се и друга майка.
Тази година или не се пръска срещу гадинките, или е много рядко, оплакаха се и таксиметрови шофьори от стоянката срещу Понеделник пазара.
„От години работя само нощем. Досега не съм виждал да пръскат срещу комари. Непрекъснато се мажа, защото влизат и в колата, въпреки че не отварям прозорците. Явно са много бързи и се вмъкват заедно с клиентите“, разказа пред репортера ни един от шофьорите, докато показваше нахапаната си ръка.
„Децата са с по-чувствителна кожа и често се чешат до кръв. Понякога така се разраняват, че се налага да изписваме мехлемчета за рани“, коментират педиатри.
Проверка в няколко от по-големите аптеки в града установи, че в последно време рязко се е увеличило търсенето на репеленти под всякаква форма и лосиони за след ухапване.
„Предишни години сме имали пациенти с внесена инфекция на денга, която по принцип протича доста тежко, но за щастие, до този момент няма такъв случай, каза шефът на Инфекциозна клиника доц. Олиана Бойкинова и успокои, че инфекцията не се пренася от човек на човек. Добре е обаче родителите да не пускат в тревите децата, защото, освен комари, сега е сезонът и на кърлежите.
„Всяка вечер в 22.00 ч. от Дезинфекционна станция тръгват екипи и пръскат по график до 5.00 сутринта, като на всеки район отделяме по три дни, за да се обхване целият и ефектът да е максимално добър.
Тази година заради дъждовното и влажно време популацията на възрастни комари се увеличи. Когато завали пък дъждът, отмива голяма част от препаратите и намалява ефекта им", коментира директорът на Дезинфекционна станция Петя Дингилева.
Тя предупреди, че досадните гадинки са най-активни между 21.00 и 21.30 часа вечерта.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук