Бургаски писател гневно: Защо в морската градина има паметник на... СНИМКА
Писателят и пиар експерт Стефан Минчев публикува снимка на един от бюстовете в парка, посветен на Велислав Драмов
Темата със старите социалистически паметници в Морската градина отново изглежда е на дневен ред.
Писателят и пиар експерт Стефан Минчев публикува снимка на един от бюстовете в парка, посветен на Велислав Драмов - врачански партизанин, убит в боеве край Карнобат на 25-годишна възраст.
„Известно е, че всеки ден си правя разходка из Морската градина. И вероятно за първи път през живота си се загледах в този паметник. На закътано място е. Почти не се вижда. Доста е запазен. Не ме дразни зловещо. Но защо, по дяволите, в Морската градина на Бургас има паметник на врачански партизанин, загинал край Карнобат?!
Не откривам никаква връзка на този човек с нашия град, дори и косвена. Ако някой знае такава, да я каже”, написа Минчев.
Всъщност идеята всички паметници от периода 1944-1989 г. да бъдат премахнати от настоящото им място изобщо не е нова. Не става въпрос за унищожаването им, а за преместване, когато такова е възможно, на обща локация, която условно може да се нарече „Музей на социалистическите спомени”.
Паметникът, посветен на Драмов пък изобщо не е единственият, издигнат в памет на партизани, който може да бъде видян в Морската градина на Бургас. Наред с всички тях, редовна тема за спор в мрежата са и Пантеона, посветен на загиналите антифашисти, както и Альошата, който формално е в памет на незайния войн, но по документи - на „нашия вожд Йосиф Сталин”.
„Моето мнение съм го споделял многократно. Има Закон за обявяването на комунистическия режим в България за престъпен (ЗОКРБП) и в него ясно е описано какво трябва да се прави с такива паметници.
А именно - те трябва да се преместят незабавно тогава, когато това е възможно. В музей, в парк, на специална локация, където и да е, но не и на такова публично място. Подхвърляха се идеи преди години да се обособи такова място в края на Морската градина, но засега няма никакъв прогрес в това направление.
Нужно е да се намери един смел човек, който да стартира процеса в Общинския съвет”, каза пред Флагман историкът Митко Иванов.
От Регионалния исторически музей пък се оказа, че не знаят нищо за конкретния паметник, посветен на Велислав Драмов. В кратък разговор с представители на музея разбрахме, че ще се потърсят официалните документи за него.
Трябва ли паметниците, посветени на фигури от комунистическото минало на България досега да стоят на местата си?
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук