Чака ги ад: Заклещихме туристите по морето в ремонти
С недовършени ремонти, посрещаме туристите по морето и това лято. Във Варна спират всички строителни дейности, докъдето са стигнали от 15 май, а в ги Бургас замразяват месец по-късно - от средата на юни, пише "Труд".
Така морската ни столица ще открие летния сезон с две лица. Едното е приветливата централна пешеходна зона, която от средата на май за първи се мие два пъти седмично, обагрената в шарени цветя Морска градина, озеленените крайбрежни алеи в комплексите.
Съвсем друг вид имат курортните местности на север от града, където са пръснати десетки семейни хотелчета и се предлагат вили под наем.
От месеци улиците в “Чайка”, “Евксиноград”, “Траката” са разкопани от ВиК.
Добрата кауза да се прокара канализация там, където липсва, се дави в проектантски грешки, недостиг на работници и просрочия. В навечерието на лятото хората се чудят как ще посрещат туристи сред строителния прахоляк по разораните улици.
Изпълнителите на ВиК масово започват копки, без да поставят коректни информационни табели, което предизвиква допълнителен хаос. След като приключат, оставят трасетата покрити с едър чакъл.
Преди дни, след срещи между кмета Благомир Коцев, ВиК и изпълнители, стана ясно, че възстановяването на нормалната настилка ще се прави след сезона и то на малка част от вътрешните улици. Възмутени жители на “Траката” започнаха протестна подписка и на 16 май ще блокират пътя Варна-Златни пясъци с искане да имат нормални условия за живот и бизнес.
“Това лято ще е много слабо, кой ще дойде да почива в такива условия - да диша прах и да си троши колата на път за плажа?! Ще понесем и имиджови щети. Колкото и малко да са гостите, те ще си тръгнат разочаровани, а живата реклама е най-силна, независимо с какъв знак”, обобщиха ситуацията стопани на хотелчета и вили под наем.
Извън ВиК проекта, който засяга и други райони като околовръстното шосе във Варна, строителството в курортите е забранено от 15 май, гласи заповед на кмета. Тя касае Златни пясъци, Св. св. Константин и Елена и местностите “Чайка”, “Прибой” и “Манастирски рид”.
До 1 октомври там не могат да се извършват строително-монтажни работи, нито да се движат бетоновози и друга тежка механизация. Санкциите са солидни - от 1000 до 10 000 лв. за граждани и от 10 000 до 50 000 лв. за фирми.
За разлика от преди 10-15 години, в комплексите вече почти няма строителна активност. Правят се предимно ремонти, които приключват и по рано от срока в заповедта. Тази година алеите на Златни пясъци бяха озеленени и с подновена настилка още за Великден, който даде ранен старт на сезона.
Част от бараките бяха премахнати, останалите отварят поетапно, а първите туристи - румънци и немци, се радват на зареждащи разходки край морето и по потъналите в зеленина вътрешни алеи.
По-зле изглежда съседната курортна зона Кабакум, която от десетилетия е отделена от Златните заради свлачището на Трифон Зарезан. По пътя към обширната плажна ивица зее огромен изкоп на бъдеща голяма сграда.
Той ще трябва да бъде замразен до есента, но няма да е приятна гледка за очите на летовниците. Големи кранове стърчат и в покрайнините на Св. св. Константин и Елена, но бъдещите блокове там вече са опаковани, а центърът на комплекса грее преди празника на 21 май, който ще бъде отбелязан с 5-дневен фестивал.
На този фон, на юг, имат малко повече време. Строителството в Бургас замръзва от средата на юни.
Забраната е по време на летния сезон да се работи по направата на жилищни сгради и да се смущава почивката на туристите. “Строителство спира от 15 юни до 30 август. В докладна записка, тази забрана бе гласувана от общинския съвет и ще се спази.
Изключение правят само обекти, които са по европейски проекти”, каза пред “Труд news” Чанка Коралска, заместник-кмет по строителството в Община Бургас.
В Созопол пък месец по-рано от срока бе приключен ремонтът на моста над река Равадинска. Предишната конструкция на моста имаше две тръби, които не можеха да осигурят проводимостта на водата дори при средни количества на валежите.
При по-интензивни валежи се стигаше до заливане на прилежащите на реката терени, на пътното платно, на частните имоти в близост.