Джендър орисия: Петричанин пред съдбовна операция - премахват му мъжкия полов орган и му оформят женски, за да сбъдне мечтата си
Млад петричанин заведе дело за смяна на пола и имената си от мъжки в женски. Причина за исканата промяна е, че той се чувства като жена и се представя като такава в обществото. От няколко години провежда хормонално лечение, което засилва вторичните женски полови белези у него и се е подложил на серия от хирургични интервенции на тялото, за да изглежда като жена, пише struma.bg.
За феминизирането на лицето си е направил ларингопластика, липоаспирация, липектомия на шията, премодулиране на челото и ъглите на долната челюст, пластична операция на брадичката, липофилинг на гърдите, като и липоаспирация на цялото тяло – ханш, корем, бедра.
Всичките сложни операции са направени в студентска болница във Франция, а тази година му предстои последната и най-важната – премахване на мъжкия полов орган и оформяне на женски полови органи.
Така освен психически той и визуално принадлежи към женския пол, се посочва в исковата молба, към която са приложени като доказателства медицинските документи от френската болница.
Според експертното мнение на френските лекари се касае за разстройство на половия идентитет, или така наречената „транссексуалност“. При това състояние лицето желае да бъде възприемано от противоположния пол. Още като дете той си играел с момичетата, обличал се в женски дрехи, говорил за себе си като лице от женски род и искал да го харесват момчетата, а в юношеските години женските теми, интереси и модата все повече го вълнували и възприемал женските привички.
Единствена пречка след физическата му трансформация оставали личните му документи, в които е вписан като мъж, което му създавало емоционален дискомфорт, поради което иска промяна на пола и името си.
Делото се разглежда в РС – Петрич, като младежът се представлява от адвокат. Съдията е допуснал съдебномедицинска експертиза и след заключението на експерта ще се произнесе с решение по казуса.
Припомняме, че преди 2 години идентично дело бе разгледано в РС – Благоевград, където бяха сменени полът и името на 4-годишно дете от женски в мъжки.
Бебето се родило с външни полови органи на момиче, но когато станало на годинка, родителите, които са от симитлийско село, забелязали увеличение на клитора на половия орган и незабавно започнали консултации с лекари специалисти. Направени били хормонални и генетични изследвания в Специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев” ЕАД в София, след които на детето била поставена епикриза хермафродитизъм.
Впоследствие в отделението по образна диагностика на болница „Лозенец“ е направен преглед на ядрено-магнитен резонанс, който установил липса на влагалище и матка и наличие на мъжки полови органи – тестиси, микрофалос и големи лабии. Родителите направили консултация с хирург в УМБАЛСМ „Пирогов”, където им била предложена операция, която обаче можела да се извърши само след допускане промяна на пола на детето.
При това положение родителите завели дело в Районен съд – Благоевград с искане за промяна на името. В хода на делото бе допусната съдебномедицинска експертиза и заключението на вещото лице беше, че роденото като момиче дете е от мъжки пол и се налага извършване на оперативна корекция
Съгласно чл. 19, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация промяната на собствено, бащино или фамилно име се допуска при няколко случая – когато е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. Съдията счете за важно именно обстоятелството, че детето е от мъжки пол, което е установено от съдебномедицинската експертиза, и одобри искането за смяната.
Неясното определяне на пола на едно лице може да му създаде проблеми не само от лично естество, но и такива с обществен характер.
Полът има съществено значение при встъпването в брак, кандидатстването за ин витро процедури, та дори и в областта на наказателното право, където определени престъпления могат да бъдат осъществени само от лица от единия пол, а пострадали могат да бъдат само лица от другия пол.
Неопределеният пол би могъл да доведе до сериозни последици от личен и социален характер според българското законодателство. Според решение на ВКС от януари 2017 г. за промяна на пола по документи не е задължителна операция, но хормонална терапия – да. ВКС приема, че е необходима хормонална терапия при наличие на транссексуалност като потвърждение на изпълняваната от тях психична и социална полова роля в обществото.
Темата стана особено актуално покрай бурните дебати за ратифицирането на Истанбулската конвенция, за която повечето от българите са резервирани заради опасенията, че ще „отвори вратата“ за признаване на третия пол.