Европа погна бизнесмен от Пиринско, ще връща пачки по стотачки СНИМКА

Финансиращият орган веднага пратил в клъстера информация, че налага 100% финансова корекция, тоест си иска обратно всичките пари, които сдружението получило през 2020 г.

Сдружение „Клъстер информационни и комуникационни технологии – Благоевград“, създадено с цел да развива областния център на Пиринско в модерната сфера на информационните технологии, загуби до стотинка безвъзмездната помощ от 359 024,80 лв., отпусната му през 2017 г. по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.

Огромната сума била дадена за популяризиране на сдружение „Клъстер информационни и комуникационни технологии – Благоевград“ чрез собствена интернет страница и на дейността му чрез споделяне на информационни бази данни, пише struma.bg.

Сдружението възложило на софийската фирма „Брашкоуд“ ООД да направи страницата му в интернет. Миналата година при проверка от оперативната програма обаче така и не могли да установят връзка със сървъра на www.ictcluster.eu, а интернет страницата се оказала неактивна и без достъп до базата данни.

Финансиращият орган веднага пратил в клъстера информация, че налага 100% финансова корекция, тоест си иска обратно всичките пари, които сдружението получило през 2020 г.

Санкцията вече е потвърдена от 2 съдебни инстанции: Административен съд – София и ВАС, и от тази седмица последното съдебно решение вече е в сила.

„Клъстер информационни и комуникационни технологии – Благоевград“ е сдружение, регистрирано в София, а председател на УС е Борислав Деливерски.

Преди няколко години в специализиран сайт той даде интервю, в което обясни колко много сдружението е направило за Благоевград – „един от разрастващите се IT центрове в България“, както го нарече Деливерски.

Според него само за първите няколко години от основаването на сдружението през 2016 г. то успяло „да обедини благоевградски фирми и да издигне на още по-високо иновативно ниво производството на тези фирми и предлаганите услуги от тях“, но без да посочи и една фирма, редовно „членовете на клъстера и други стратегически фирми в региона били информирани за последните постижения в IT сектора“, организирало участия в семинари, обучения, изложения и кръгли маси със специфична тематика, свързани с националните приоритети в електронното управление, и т.н.

В резултат на което „членовете и експертите на клъстера получиха възможност да придобият нови умения, да  развият и напреднат в своята квалификация както в областта на чистото програмиране, така и в областта на дигиталните услуги“.

Иначе казано, благодарение дейността на сдружението в Благоевград рязко се повишила конкурентоспособността на икономиката.

Не е ясно как Деливерски е направил това откритие, при условие че икономика в Благоевград няма от десетилетия, а НСИ непрекъснато го поставя на последно място в страната по заплати.

Самият Деливерски преди много години бе управител на застрахователна компания в Благоевград, а напоследък името му се споменава единствено във връзка със скандалната бизнес сграда до градската градина в центъра на Благоевград, която от много време стои недостроена и се руши.

Преди 15-ина години ОбС – Благоевград даде отстъпено право на строеж за строителството й върху общински терен и градежът започна като съсобственост с фирма „Булинтра“, чийто изпълнителен директор е Борислав Деливерски.

„Булинтра“ направи някои отклонения от одобрените проекти – вместо с площ 277.80 кв.м третият етаж се оказа с площ 315,30 кв.м, а фирмата обяви, че построените в повече 37,70 кв.м са нейна собственост.  

И започна да води дела срещу община Благоевград за разликата от 37,7 кв.м, които са в повече от договореното, и за това, че общината пречела на Деливерски да завърши обекта.

Така сградата остана на ниво груб строеж, а общината още не е получила достъп до обещания й трети етаж.

През октомври 2017 г. първият и вторият етаж от бизнес сградата станаха собственост на „Българска банка за развитие” заради задължения по ипотечния кредит на „Булинтра“. Банката ги обяви за продан, но купувач така и не се намери.