Генералният директор на Канадския червен кръст и кодиректорът на Университета Макгил на визита в МУ-Пловдив

Членовете в тези екипи ще се подготвят за извършване на дейности за превенция, насочване и оказване на помощ на засегнати от бедствия

Генералният директор на Канадския червен кръст Салим Сохани и кодиректорът на Университета Макгил в Монреал доц. Дан Декелбаум се срещнаха с ректорското ръководство на Медицински университет – Пловдив, за да предложат сътрудничество в областта на образованието, науката, спешната помощ и действията при кризи и бедствия.

На работната среща присъстваха също главният секретар на БЧК – д-р София Стоименова, и Таня Георгиева – директор на БЧК-Пловдив.

„Отворени сме за всякакъв вид партньорство в сферата на образованието, съвместни научноизследователски разработки, работа по проекти и програми, провеждане на уебинари, конференции, конгреси и различни форми на обучение“, обърна се към гостите зам.-ректорът по проектната дейност проф. д-р Николета Трайкова.

Зам.-ректорът по качество и акредитация доц. д-р Веселина Кондева представи основните приоритети в развитието на университета и желанието за участие в бъдещи международни активности.

Доц. Декелбаум поясни, че към университета Макгил функционира Център по глобална хирургия, който той оглавява, обслужващ няколко региона в Африка, Латинска Америка и Близкия Изток.  Университетът разполага и с департамент за глобално и обществено здраве, които имат установени трайни контакти с Канадския червен кръст.

Предложението на Канадския червен кръст и на БЧК към МУ-Пловдив е за участие в създаването на 10 мобилни здравни екипа, както и подготовка на аварийно-спасителни екипи в рамките на двустранното стратегическо партньорство, поясни д-р Стоименова.

Това са формирования към дирекция „Мениджмънт на бедствията“ в БЧК за реакция в извънредни ситуации като епидемии, бежански натиск и възникнали здравни рискове при кризи.

Членовете в тези екипи ще се подготвят за извършване на дейности за превенция, насочване и оказване на помощ на засегнати от бедствия.

При необходимост ще се включват и подпомагат дейността на държавните органи, институции и местни структури и ще координират действията си с тях, ежегодно ще участват в провеждането на тренировъчни, учебни занятия на БЧК и партньори.

Обучението на пилотния екип ще се осъществи в МУ-Пловдив, съвместно с УМБАЛ „Св. Георги“, БЧК и Канадския червен кръст.

Гостите от Канада разгледаха Медицинския симулационен тренировъчен център, след което посетиха Отделението по спешна медицина при УМБАЛ „Св. Георги“ с ръководител доц. д-р Кирил Атлиев. Той е и директор на Центъра за професионално обучение към МУ-Пловдив.

Предстои подписване на договор за сътрудничество с Университета Макгил и Канадския червен кръст.