Граждани на Смолян излязоха на протест
Не сме политически оцветени и нямаме никакви политически пристрастия, обяви председателят на Инициативния комитет „Бъдеще за Настан“ Галя Пашова
Представители на Инициативния комитет „Бъдеще за "Настан“ протестираха пред Областната администрация в Смолян заради лошото качеството на водата в девинския квартал. Основното искане на протестиращите е да се осигури захранване с вода за квартал "Настан" от извор "Балдаран", пише БНР.
Протестиращите издигнаха плакати с надписи „54 години дискриминация стигат“, „Освен корпорации има и народ“, „Бъдеще за "Настан" с чиста питейна вода“. Донесоха и подписка подкрепена от над 500 души от квартала.
"Искам да уточня, че не сме политически оцветени и нямаме никакви политически пристрастия. Дошли сме да защитим интересите на квартал Настан за човешко право, хубава питейна вода, с хубава водопровод. От години не е решен проблемът с водопровода и с питейната вода на квартала. За тези, които не знаят квартал Настан се намира на 5 километра от град Девин. Водопроводът на Балдаран се намира на 600 метра до квартала. Едно чудно, хубаво кварталче, с прекрасни хора, с много лоша инфраструктура, лош водопровод, който е на повече от 60 години, изграден с интернитови тръби, които са опасни за човешкото здраве“, каза председателят на Инициативния комитет „Бъдеще за Настан“ Галя Пашова.
Облечен в мъжка родопска носия, а в ръцете си с българското знаме Роман Чавдаров, член на Инициативния комитет обясни:
"1968 година при построяването на миньорско селище в Настан е нужно хората да имат питейна вода. Става въпрос за хидровъзел "Девин“, където се построи ВЕЦ "Девин“ в годините 1968-1970-1980".
Тогава за временно строителство е направено миньорско селище Настан с питейна вода от рибарско селище Настан, а за трети прозорец в, който влизат миньорите за тунела е необходимо промишлена вода. Тази промишлена вода се намира на спирката Натански мост в реката“.
Той допълни, че след като са приключили строителните работи, е включена промишлената вода във водоем "Настан".
„Това са 50 години и ние пием тази мръсна и отровна вода, оттам страдат хората, аз съм един от потърпевшите. Най-важното е, че водоемът попада в частна собственост. Той не е санитарно охраняем“.