Има "зелена светлина" за ядреното хранилище "Радиана"
Дългоочакваната първа копка на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци (на площадката "Радиана" край АЕЦ "Козлодуй") ще бъде направена до броени седмици. Това съобщи изпълнителният директор на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) Дилян Петров пред журналисти по време на "Булатом", съобщава Dnes.bg.
Проектът има разрешение за строеж от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и от Агенцията за ядрено регулиране. Решението е публикувано в Държавен вестник (бр. 46 от 9 юни 2017 г.) и трябва да бъде изчакан и двуседмичният срок, в който заинтересовани страни могат да го обжалват. Този път обаче това право ще имат само общини, но не и екологични организации.
Проектът по изграждането на хранилището се забави няколко години след обжалвания на Оценката за въздействие на околната среда (ОВОС) и процедурата беше извършена на два пъти. Обществено обсъждане за проекта се проведе в цялата Врачанска област, а не както предвижда законодателството в зона от 30 километра около съоръжението.
Забавянето оскъпи строителството с около 5 млн. евро. Цената се повиши и заради направения одит на риска и отстраняването на вписаните там забележки, каза още Петров. Изграждането на първия етап на хранилището - административни сгради, съоръжения и клетки за съхранение и т.н., ще струва 71,8 млн. евро.
Трудно може да бъде изчислена цената на това хранилище, защото не е ясно и в какъв мащаб ще бъде реализирано - по проект там трябва да бъдат съхранявани и отпадъците (ниско- и среднорадиоактивни) от АЕЦ "Белене", както и от седми блок на АЕЦ "Козлодуй".
За изграждането на хранилището няма да се използва национално съфинансиране, а само средства от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). От българските фондове са инвестирани само средствата за изпълнение на регулаторните изисквания за получаването на разрешителното за строителство.
На първо време в новото хранилище ще бъдат съхранявани отпадъците от извеждането от експлоатация на шестте блока в АЕЦ "Козлодуй", както и отпадъците, съхранявани досега в хранилището в Нови хан, и от извършвани научноизследователски дейности. Част от радиоактивните отпадъци предварително ще бъдат обработвани в специален цех за раздробяване и дезактивация, както и в т.нар. плазмотрон, където ще бъдат изгаряни. Това съоръжение ще гори твърди отпадъци, включително и бетон, като по този начин се намалява обемът им с 80 на сто.
До този момент са изгаряни моделни отпадъци и ДП РАО ще подаде искане за разрешение за тестове с радиоактивни отпадъци от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР).
Ще бъде модернизиран и съществуващ цех за преработка на отпадъци. Той е пуснат през 90-те години и в него се управляват всички отпадъци от централата в две линии - за течни отпадъци и за пресоване на отпадъци. Цехът ще бъде обновен с пари от ЕБВР, а сумата е около 30 млн. евро.