Кмет на ПП-ДБ пръсна 700 бона, търсят се отговори на 8 въпроса
Благоевградчани трябва да знаят, че към средата на 2024 г. община Благоевград има сключени договори с външни консултанти за сумата от 570 000 лева
Близо 700 000 лв. е похарчила община Благоевград за външни консултанти до края на април т.г., дублирайки задълженията и ангажиментите на цели отдели в администрацията, заяви пред struma.bg адв. Георги Чорбаджийски.
„Данните са ми предоставени от общината в отговор на мое заявление за достъп до информация. Повод да ги поискам бе, че по делата, по които се явявам напоследък от страна на общината, започнаха да идват колеги от доста скъпи кантори в София.
Като гражданин не съм съгласен да ни вдигат данъците двойно, да ни се внушава, че общината е във финансов колапс и да се теглят огромни кредити, и в същото време публични средства щедро да се разходват за дублиране на ангажименти на щатни служители“, коментира адв. Чорбаджийски, базирайки се на отговорите, които е получил на следните въпроси:
Има ли община Благоевград договори с външни експерти, с кои и за какъв срок, и колко са щатовете за юрисконсулти в общината и колко души заемат такава длъжност?
„Благоевградчани трябва да знаят, че към средата на 2024 г. община Благоевград има сключени договори с външни консултанти за сумата от 570 000 лева. Отделно от това, има сключени и няколко договора за почасово правно обслужване в размер на 120 лв. за час.
Като прибавим и тази сума, ще разберем, че общината харчи близо 700 000 лв. от нашите пари за външни консултанти. В това няма нищо лошо, особено ако консултантите си вършат работата, за която са наети.
Но на фона на тази немалка сума се оформят няколко въпроса, на които не мога да намеря отговор:
1. Защо община Благоевград е подписала едногодишни договори с 4-ма инженери, подпомагащи дейността на отдел ИПКС, всеки един с месечна заплата от 500 лв., при наличието на цяла дирекция „Инвестиционна дейност“, ръководена от новоназначен без конкурс директор?;
2. Защо община Благоевград е наела 7 консултанти по европроекти с месечни възнаграждения от 2000 до 8000 лв., при наличие на дирекция „Европейски проекти и програми“ с 11 души щатен състав?;
3. Защо община Благоевград е подписала договор с консултант, ПР експерт за консултации и управление на информацията, свързана с публичния имидж на община Благоевград и допринасящ за поддържане на добрата комуникация с гражданите и организациите, с месечна заплата от 4000 лв. на едногодишен договор, при все че кметът се къпе в народната любов?;
4. Защо община Благоевград е наела 2-ма консултанти със заплащане по 120 лв. на час /за 1 година/ за предоставяне на писмени и устни правни съвети и консултации по вещно право, устройство на територията, кадастъра, земеделските земи и гори и в областта на обществените поръчки, при назначени 13 щатни бройки юрисконсулти в два отдела „Правно-нормативно обслужване“ и „Обществени поръчки“, като не забравяме и кмета, който също е юрист?
5. Защо община Благоевград е сключила договор с консултант за скромната сума от 146 000 лв. за разработване на документи и техническо задание по проект „Техническа помощ за инвестиции в Зоопарк Благоевград“, при наличието на близо 200 общински служители?
6. Защо община Благоевград е сключила договор с консултант за сумата от 119 760,00 лв. за консултации, свързани с подготовката на проекти, подкрепени от Европейските структурни и инвестиционни фондове, Норвежкия финансов механизъм, програмите за териториално сътрудничество, Националния план за възстановяване и устойчивост и други източници на финансиране от Рамково споразумение, при наличието на цял отдел „Евро интеграция“?
7. Защо община Благоевград е сключила договор с консултант за сумата от 35 940 лв. за услуги и дейности, свързани с „подпомагане на община Благоевград при подготовката на необходимата документация за учредяване на ново търговско дружество; съдействие при структуриране на новото дружество за третиране на отпадъците, експлоатация и поддръжка на Анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци“, при наличието на отдели „Екология“ и „Правен“, всеки с численост повече от 10 човека?
8. Защо хрантутим армия от 200 човека общински служители, които според общинското ръководство не разполагат с необходимите знания и умения да вършат работата, за която са наети? Не е ли по-добре да „закрием“ общината?”, са въпросите, които задава адв. Георги Чорбаджийски, който е съпруг на отстранената от екипа „Байкушев” шефка на дирекция „Общинска собственост” Румяна Чорбаджийска.