„Корал“ става защитена територия срещу десетки милиони. Защо държавата трябва да ги плати?
Областният управител Пламен Янев посочи част от слабостите на предложението на „Да запазим Корал“
Атанас Русев, председател на Сдружение „Да запазим Корал“, настоя днес държавата чрез регионалното министерство да започне процедура за национализиране на имотите на собственици в т. нар. защитена зона „Корал“.
Проектът за тази територия е подготвен от самия Русев. В него влизат много частни недвижимости, включително и тези на испанския инвеститор „Ибердрола“.
Русев твърди, че иска да защити тази зона и да я превърне в нещо като резерват. Идеята му обаче ще струва детски милиони левове на държавния бюджет. Но както самият Русев днес каза - щом има пари за отчуждаването на имоти за магистрали, ще се намерят и зоната зад плаж Корал.
В проекта, който той предложи, обаче има много неясноти и откровени глупости. В това число и обявяване на 80-сантиметрова защитена местност.
Дискусията в народното читалище „Георги Кондолов“ в Царево продължи 2 часа и половина.
Пороци
Сред основните пороци на проекта „Русев“ са това, че той включва в защитената местност урбанизирани територии, а няма такова право.
Освен това се позовава на ботаническа експертиза, направена през 2013 г., според която в тази зона имало защитени местообитания и видове.
За пръв път подобна дискусия се провежда в толкова широк формат.
Директорът на РИОСВ-Бургас Павел Маринов търпеливо изслуша всички предложения и критики, накрая предложи да се проведе следваща среща, след месец.
Областният управител Пламен Янев също посочи част от слабостите на предложението на „Да запазим Корал“. Според него, не трябва да се вземат прибързани решения, както се случи с друг сходен проект – обявяването на защитена водна територия „Корал“.
Кметът
Кметът на Царево Георги Лапчев подчерта, че мястото на подобни срещи е точно пред местната общественост, за да се чуят всички предложения и притеснения. Той уточни, че за съжаление в последните години държавата е започнала и не е завършила няколко стратегически цели като Общия устройствен план на Царево, например. Според Лапчев, трябва да се върви крачка по крачка. Първо ОУП-ът да се завърши и след това да се определят защитените територии, ако има нужда от такива.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук