Медия със скандална версия: Случаен ли е пожарът в Тютюневия склад в Пловдив?
„Ами като не става с бутане!”, коментират местни
Половин година след като Тютюневият склад на ул. "Одрин" 8 бе вандалски унищожен, друга емблематична сграда от Тютюневото градче е на път да отиде в историята. Огромен пожар избухна днес по обед в празната сграда на ъгъла на улиците "Иван Вазов" и "Екзарх Йосиф". Високи пламъци се извиха над покрива на старата фабрика, прескачайки и върху съседните постройки. Цялата пловдивска пожарна бе вдигната на крак, за да овладее стихията. Опасността в горещото и сухо време огънят да се прехвърли в някоя от долепените постройки, бе абсолютно основателен.
Каква обаче е причината за пожара? Този въпрос задава регионалният сайт TrafficNews.bg. Според огнеборците, които бяха на място, все още е рано да се каже дали пожарът е бил случаен или умишлен, тъй като по -спешната им задача е да опазят близките сгради, а след това да търсят огнището.
Пловдивчани, които живеят в съседство обаче са убедени, че няма как огънят да е се е запалил от самосебе си. Сградата от години е необитаема, там няма никакво електрическо захранване. Съседи са катерочини, че скоро не са виждали там клошари.
"Ами като не става с бутане, един хубав пожар би свършил много добра работа" коментира възрастен пловдивчани, който живее на ул. "Иван Вазов".
Складът е паметник на културата и отдавна е реституиран. Бил е собственост на евреи, които го продават на италиански бизнесмени. Сградата е залепена до емблематичния склад на Кодуглу, собственост на дружеството „Р.И.П.А.”, в което съдружник е бившият италиански консул Пиетро Луиджи Гия.
Снимка: Булфото
Гия е съсобственик и в изгорелия склад на „Иван Вазов” и „Екзарх Йосиф 13”. Въпреки многобройните предписания, направени от общината, въпросната сграда от години се руши неудържимо. Сроковете, поставяни на Гия от чиновниците, по никакъв начин не са стреснали ексдипломата, който е бил задължен да направи цялостен ремонт на фасадата.
Очевидно на италианците не им пука за културното наследство на Пловдив, защото след закупуването на складовете, никой не си е мръднал пръста да направи някаква реставрация на паметниците. Тъй като Законът за паметниците на културата ги пази, сградите не могат да бъдат разрушени. В същото време обаче терените върху, които се издигат складовете, които са част от градската история, са изключетително апетитни.
Една жилищна или офис сграда, построена на ул. "Иван Вазов" би се разпродала за дни и то на изключетелно атрактивни цени. Но никой строителен предприемач не би рискувал да влезе в процедура с Националния институт за паметници на културата, тъй като е по-лесно камила да мине през иглено ухо, отколкото да получиш разрешение за реставрация на сграда с такъв статут.
След скандала, избухнал при събарянето на историческата сграда на ул. "Одрин", едва ли някой общински чиновник би рискувал да си сложи подписа под документ, разрешават каквато и да е строителна дейност. Все пак ще иска да сподели съдбата на главния архитехт Румен Русев, който бе привлечен като обвиняем заради предишната вандалщина в Тютюневия град!
Изоставеният склад далеч не е първия, който гори в Тютюневия град. Преди десет години бе опожарен склад на Сточна гара. Извършителят така и не бе открит.
Източник: TrafficNews.bg