Млада благоевградчанка и бивш партиен лидер 2 седмици лази в кал и студ, стреля с АК-47 и мята бомби, за да...

Благоевградчанката Надежда Барбазова положи клетва като резервист след две седмици военно обучение в Плевен. Бившата лидерка на „Атака“ в Пиринско, напуснала партията преди 5 години, е единствената изпратена чрез благоевградското Военно окръжие на обучението, в което участвали общо 22-ма доброволци от 18- до 47-годишна възраст от цялата страна.

„Въпреки че периодът беше кратък, подготовката ни беше много сериозна и дори надмина очакванията ми. Само по филмите бях виждала всичко, на което ни обучаваха, но на екрана нещата изглеждат много лесни, далеч не е така на практика“, разказа  Барбазова.

Тя е на 36 години и дори в ученическите си години не е имала военна подготовка. Баща й е бивш военен, а самата тя е завършила магистратура „Национална сигурност и отбрана“ във Военната академия. „Там попаднах на различен тип хора, много по-толерантни и овладели себе си. У тях я няма агресията на обществото ни, няма я конкуренцията с подливане на вода, за да изпъкнеш, вместо това има усещане за едно цяло с останалите и то е защото всеки зависи от другия“, обяснява Барбазова.



Един от мотивите й да се запише за обучението за резервисти било именно това – да види дали в реална среда военните са различни и какво ги е накарало да се отдадат на тази професия. Записала се за обучението за резервисти заради чувството за дълг пред родината, пише struma.bg.

„България има нужда от такива хора, тъй като запасните напредват във възрастта и намаляват. Наполовина съм от Мизия и знам колко много помогна армията при наводнението там преди години. А за да помогнеш не само във военно време, но и при бедствия, е нужна подготовка и определени умения. Не очаквах, че обучението ще е толкова сериозно, но разбрах какво им е на мъжете в казармата и защо тя променя хората. Надскачаш себе си. Времето се случи лошо, имаше и дъжд, и сняг, лазихме в калта, копахме окопи в суха като камък земя, което наистина беше много хард. Стреляхме по мишени с бойни патрони и мятахме гранати. От гранатите доста се страхувах, защото само по филмите съм го виждала, но създадохме невероятен екип. Бяхме почти наполовина мъжете и жените, сред които имаше майки с бебета на година-година и половина, оставили децата си на родителите. Подготовката ни беше много сериозна, обучаващите бяха на много високо ниво и много ни пазеха. В такава среда се научаваш, че освен себе си трябва да пазиш и другите, защото сте екип“, разкрива благоевградчанката.

За да премине обучението си, тя взела половин месец неплатен отпуск, а заплащането, което ще получи за военната подготовка, е доста по-ниско от парите, които губи. Преминалите успешно курса подписват договори за 3 г., всяка година са длъжни да преминават обучение, а при нужда ги взимат в запас. За цялата година държавата им изплаща една заплата, но при всяко повикване излизат в неплатен отпуск от основната си работа.

„Никой не го прави за пари, а заради чувството за дълг и отговорност към родината и към другите“, откровена бе Барбазова и признава, че дори семейство и рожба не биха я спрели да изпълни дъга си, когато е нужно. Най-вълнуващият момент от цялото обучение била клетвата, която доброволците резервисти положиха завчера на специален ритуал на плаца в поделението в Плевен.

„Моментът бе още по-силен за мен, защото останалите от екипа ме натовариха с честта да произнеса речта от името на всички ни“, каза Барбазова и заключи с усмивка, че жените в групата не са се дали на мъжете нито във физическата, нито по теоретичната подготовка, и се справили по-добре от силната половина.