Напаст: Варна стана като Гърция

Причината за бума в популацията им е комбинацията от климатични услови

https://blitz.bg/regioni/napast-varna-stana-kato-garciya_news1092060.html Blitz.bg

Калинки са нападнали Варна. Това става ясно от публикации на граждани в социалната мрежа.

Милиони калинки са превзели плажовете в Северна Гърция, като създават необичайна, но живописна гледка, на която стават свидетели много български туристи. Насекомите се срещат по цялото крайбрежие – от Фанари до Александруполис – кацайки по пясъка, шезлонгите и дори по хората.

Българите по гръцкото море: Никога не сме виждали такова нещо

Някои туристи, като Виолета Николова, са били изненадани и дори са напуснали плажа заради масовото им присъствие.

"Отидохме на плажа "Имерос", но веднага си тръгнахме, защото навсякъде имаше калинки. Когато се движиш, те кацат по теб.  Подобно беше положението и в Крионери. Не се изплашихме, просто бяхме учудени“, каза Виолета Николова от Кърджали, цитирана от БНР. 

Други, като посетителите на Паралия Меси, са приели ситуацията спокойно и внимават да не наранят калинките.

За местните хора подобно явление не е новост – те си спомнят за подобно "нашествие" още от 80-те години. Според журналиста Ахмет Даут от Комотини, появата на калинките не е тревожна, а естествена и обяснима.

вя: мека зима, дъждовна пролет и обилна растителност, които са довели до увеличаване на броя на листните въшки – основната храна на калинките. Затова и се казва, че където има въшки, там има и калинки.

Присъствието им ще е временно – докато има достатъчно храна, сянка и подходяща температура. Дотогава обаче хората могат да се наслаждават на това пъстро и необичайно явление, което напомня колко впечатляваща може да бъде природата.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
2 Коментара
Пламенчо
преди 11 месеца

Да на калинките заради листните въшки, да бъдат изядени. На същия принцип предпочитам котките, за да няма мишки...

Откажи
Popai
преди 11 месеца

На българските нещастини все нещо им пречи. Сега калинките започнаха да им пречат. Отидете в някой бункер на 100 метра под земята, там няма да ви притесняват нито котки, нито птички, нито калинки. Ще бъдете в своя рай, само вие с наркоманизираните ви деца. Утопия.

Откажи