Нещо невероятно се случва в Черно море, напълни се със...
Припомняме, че за гостите от егейски води съобщават непрекъснато и рибари, които хвърлят мрежи край нашите брегове
Навлизане на риби от Средиземно в Черно море засичат учените, каза пред „Телеграф“ Елица Петрова, директор на Института по рибни ресурси във Варна, по време на Празника на аграрната наука в София.
Припомняме, че за гостите от егейски води съобщават непрекъснато и рибари, които хвърлят мрежи край нашите брегове.
Според Елица Петрова средиземноморските видове намират добри условия в Черно море заради температурата и солеността на водата. Тя коментира, че тепърва ще се излиза с конкретика и научни обяснения.
Наши рибари от няколко години разказват, че край родните брегове се срещат морски каракуди, които се смятат за много вкусни риби, известни у нас като диви ципури, типични за водите на Егея.
Твърди се дори, че в южните ни води е засичана и митичната синегрида, заради която наши рибари в Южна Гърция плащат луди пари, за да хванат поне един екземпляр.
Други разказват, че се е върнала и вкусната черноморска скумрия.
Видове
Не може да се твърди с категоричност, че черноморската скумрия се е върнала, но трябва да се знае, че има различни видове, коментира Елица Петрова.
Тя допълни, че вероятно ще се направи преоценка и за запасите на рапана, който доскоро се смяташе за инвазивен вид.
Наблюденията са, че той става все по-дребен, вероятно затова, че представлява икономически ресурс и е обект на търговски риболов заради интереса на азиатските страни. За сметка на това при калкана сякаш се обръща тенденцията. Запасите вече не намаляват, а се наблюдава устойчива популация, каза Елица Петрова.
Това не бива да ни успокоява, защото всички видове и в Черно море, и в Световния океан са на ниво преексплоатация, изтъкна директорът на института.
Проекти
В момента институтът работи по три проекта. Те са за оценка на запасите от калкана, мониторинг върху рапаните и качване на научни наблюдатели на борда на рибарските кораби, за да следят улова.
Има и проект към ФАО с другите черноморски държави за събиране на данни за рапана.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук