Нова мода - спят на село, живеят в града: Пловдив е под обсада заради хиляди пришълци с коли

Хиляди семейства плащат данъците си в съседните общини, а ползват инфраструктурата и екстрите на областния център 

Десетки хиляди автомобили влизат в Пловдив всеки ден и създават допълнителни проблеми в трафика и паркирането по градските улици и булеварди. Натискът се засилва заради нова мода сред младите семейства - да спят на село, а да ползват инфраструктурата и екстрите на големия град, пише „Марица”.

Съседните общини „Родопи” и „Марица” са сред шампионите по издаване на строителни разрешителни. Наскоро се разбра, че в ниви със сменен статут в землището на Браниполе на границите в Пловдив ще се издигне огромен жилищен комплекс. Застрояването на терени край Пловдив притиска и без това отеснелия в собствената си кожа град.

Проблемът е, че новите комплекси, а и селата край Пловдив не разполагат с необходимото за нормален живот. В резултат хиляди пришълци с коли влизат в града, за да водят децата си на училище и на спорт, да пазаруват в моловете и големите търговски комплекси, да ходят на лекар.

Да, в образованието парите следват ученика и децата от съседните общини подкрепят делегираните бюджети на пловдивските гимназии. Шопингът пък пълни касите на търговците в големия град. Проблемът е, че тези хора плащат данъците си в съседните общини, а пътната и социалната инфраструктура, която ползват, се изгражда и поддържа от бюджета на Пловдив, което е сериозен проблем пред местната администрация. Защото става дума за стотици милиони

Всеки ден на Околовръстното на Пловдив е ад

„Всички говорят за трафика и качеството на въздуха в Пловдив. Критиците са много. Но честно ли е съседните общини да привличат инвеститори и новодомци с по-ниски данъци и такси за строителни разрешителни, а ние да се грижим за всичко, което ползва тяхното население и хората, работещи в индустриалните зони”, коментира кметът на Пловдив Здравко Димитров.

Признава, че новите жилищни комплекси в съседните общини намалят натиска в застрояването на компактния град, но пък създават още и още проблеми с трафика и местата за паркиране. Припомня, че Пловдив заедно с Ямбол и Добрич са единствените областни градове, чиято общинска територия е от табела до табела.

„Кожата на Пловдив отдавна отесня 

Пловдив се развива и има проблемите на всеки бързо развиващ се град - с пътната инфраструктура, качеството на въздуха, необходимостта от нови детски градини, училища и т.н. Време е най-после да се намери решение за разширяване на границите на града за сметка на изкуствено създадените съседни общини”, казва Димитров.

Самият той приветства идеята Белащица да стане част от Пловдив, но смята, че е необходимо да се намери генерално решение и присъединяване на отделни населени места към областния център не е достатъчно. „Кметовете на „Родопи” и „Марица” се хвалят с инвестиции в общините си и големия интерес към жилищата там. Но дали този интерес щеше да е същият, ако бяха близо до Смолян или Ловеч например, а не до Пловдив”, пита Димитров.

Той напомня, че градът е пълен с коли с регистрация в други области, чиито собственици плащат данъците по родните си места, а искат да имат места за паркиране и хубави улици в Пловдив. 

Бъдещето на общините Пловдив, "Марица" и "Родопи" е да се развиват като агломерация 

и да работят по съвместни проекти, твърдят експертите. Такива са Градската железница, водоснабдяването от каскадата "Доспат-Въча", разширението на Околовръстното шосе и развитието на летището. Те обаче могат да бъдат реализирани само с подкрепата на държавата, а тя често се държи като враг на Пловдив.

Макар самата тя преди години да забърка кашата със създаването на общините "Родопи" и "Марица", които дори нямат административни центрове, а  кметовете им се ширят в уютни кабинети под тепетата. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук