Нови разкрития за дървената мафия: Ще завидите на парите в сметката на тази шефка в ДГС - Мездра

Доказателства за съмнителния произход на средствата във фамилията дава справка в КПКОНПИ и имотния регистър

Разкритията за дървената мафия във Врачанско продължават. Както БЛИЦ вече ви разказа, в ДГС-Мездра има сериозни съмнения за шуробаджанащина, корупция и конфликт на интереси. 

Сагата обаче не спира само с това.

Оказва се, че шефката на ДГС-Мездра инж. Евгения Христова и нейните близки са горди собственици на стотици хиляди левове на влог, както и десетки страници имоти, твърди bulnews.bg. 

Доказателства за съмнителния произход на средствата във фамилията дава справка в КПКОНПИ и имотния регистър. От тях ясно личи завидното състояние на семейството, което набъбва главоломно през последните години. И за просто око обаче е видно, че с декларираните приходи от заплати това няма как да стане. 

Справката започва от 2017 г., когато започва да се води регистърът на декларациите за имущество и интереси на лицата, заемащи държавни длъжности, в КПКОМПИ. Тогава инж. Евгения Христова е на поста си начело на ДГС-Мездра вече близо 10 години.

В първата си декларация, тя и нейният съпруг инж. Момчил Костадинов са посочили, че притежават завиден брой имоти. Двамата имат апартаменти в Мездра и Враца, както и къща и парцел в село Згориград. Според справката, те са придобити преди години.

По-интересни са обаче притежаваните от семейството земеделски земи, които са общо 360 декара в Мездренско и Романско. Сред тях има ниви, ливади, пасища и гори. 

Освен имотите си, Христова и Костадинов са декларирали три леки автомобила и трактор. На влог семейството е посочило, че има малко над 236 хил. лв. общо, като по-заможен е съпругът, чийто спестявания са двойно повече от на неговата половинка.   

Следващите декларации не показват особено движение в имотното състояние на двойката, макар почти всяка година да се сдобиват с някоя друга нива или пасище. Парите в сметките им обаче плавно растат. През 2018 г. те вече притежават общо близо 280 бона, като отново по-голямата част от парите са в главата на семейството. 

Интересното е, че тук и двамата са посочили приходите си от заплата. Инж. Христова взима доста повече от своя съпруг – общо близо 42 000 лева за годината срещу 16 476 за инж. Костадинов.

Въпреки това е повече от ясно, че с тези заплати двамата няма как да повишат размера на спестяванията си с близо 50 000 лева само за 1 година. 

Тенденцията продължава и през следващите години. През 2019-а те вече имат над 300 хил. лв. на влог и 12 бона налични, през 2020-та състоянието им набъбва до над 365 хил. лв. по сметка и 6 000 кеш. На следващата година обаче има известен спад - двамата декларират „едва“ 290 бона в банки и 39 хилки налични, но за сметка на това са се сдобили с апартамент в Обзор, гараж във Враца и още 4 земеделски имота.  

Растат и заплатите на двамата съпрузи, но те общо декларират приходи от по средно около 60 000 лева, а въпреки това спестяват шестцифрени суми – нещо, което би хвърлило в шах всеки икономист. 

Това обаче е само върхът на айсберга. Проучване показа, че и най-близките членове на фамилията също са в завидно финансово състояние. 

Впечатление прави имотното състояние на баба Параскева Христова – майката на горската шефка. Към 2023 година тя е горд собственик на цели 60 страници имоти. Справка в Агенцията по вписванията показва, че в последните 20-ина години тя многократно си е купувала земеделски земи и гори и към момента 70-годишната жена е доста заможна.  

Изглежда бащата на инж. Момчил Костадинов – Николай Ангелов, също не изостава. През миналата година той подарил на внука си – синът на Евгения и Момчил, апартамент в София.

Въпросният младеж – 25-годишният Николай, който доскоро е бил студент, също притежава завиден брой имоти, предимно гори и земеделски земи.

Първата си сделка той направил едва на 18-годишна възраст. Към днешна дата притежанията му се простират на цели 34 страници в Агенцията по вписванията, макар да не е известно да има и един ден трудов стаж. Някои от тях са дарения от родителите му, но голяма част е закупил сам, поне според декларираната информация. 

Дали целият кръг от приближени на инж. Евгения Христова са се замогнали по честен начин, не е в нашите компетенции да определим. Едно нещо обаче навежда на съмнения, че това е така. В справките в регистрите лъсна порочна практика, която представлява явен конфликт на интереси.

Евгения, заедно със сестра си Кристина Комитска и майка си Параскева, продават част от земите си на Северозападно държавно предприятие. 

Припомняме, че Кристина Комитска работи именно в институцията като експерт стопанска дейност. Самата ръководена от инж. Христова структура също е под шапката на СЗДП, тъй като всички Държавни горски стопанства се водят негови териториални поделения. 

Подобни действия, показващи конфликт на интересни, будят основателни подозрения дали това е единственият начин, по който инж. Евгения Христова и нейното семейство са се облагодетелствали от служебното си положение.

Ако бъде направено разследване от компетентните отговорни органи, могат да се появят и още схеми, които най-после да разклатят бетонирания стол на дървената шефка.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук