Обвиниха млад лекар, че е наркоман, полицията го остави без книжка и кола
След ареста му медикът се затворил в себе си, не общувал с хората, приятелите му се отчуждили
Пореден случай на фалшиво-положителен тест за наркотици в Пловдивско. Този път потърпевш е млад лекар, който никога не е употребявал забранени вещества. Шофьорът заведе дело срещу Прокуратурата и поиска близо 25 бона обезщетение след арест в Пловдив. Причината за задържането му била положителната проба за наркотични вещества.
Водачът, който се оказал общопрактикуващ лекар, бил със семейството си край града под тепетата. На Карловско шосе, управляваният от него Мерцедес бил спрян за проверка в 14:15 часа на 21 януари 2023 година. Водачът бил проверен, а след това поканен за алкохолна проба. Апаратът отчел положителен резултат.
Медикът обаче се притеснил, униформените констатирали това, както и че очите му са червени. Последвал тест за наркотици с “Дрегер Дръгтест 5000”, резултатът – положителен за кокаин.
Джипито бил задържан в ареста на районното в Труд за едно денонощия, колата му пък останала без регистрационни номера. Междувременно велинградчанинът дал кръв за изследване за наличието на дрога, тъй като отрекъл да употребява забранени вещества, съобщава trafficnews.bg.
Чиста проба
Шест месеца по-късно досъдебното производство спрямо лекарят приключило. Кръвната проба се окачала чиста, без никакви данни за употреба за наркотични и упойващи вещества.
Веднага след края на неприятната сага, велинградчанинът подал жалба в Районен съд – Пловдив срещу прокуратурата. В исковата молба е посочил, че спрямо него е оказана репресия, както и че е претърпял сериозни материални и емоционални вреди. Лекарят е поискал 24 хиляди лева обезщетение – 10 000 за причинените неимуществени вреди, 13 000 лева разходи за таксита, и близо 500 лева други разходи.
Младият мъж бил общопрактикуващ лекар, дълбоко уважаван и ценен от хората в региона на Велинград. Грижел се хората в още две села, сред тях и деца. След ареста му медикът се затворил в себе си, не общувал с хората, приятелите му се отчуждили. Причината била, че всички в малкото родопско градче разбрали за случилото се.
Съгражданите му при всеки техен поглед, който отправяли към него, се усещало отрицателна реакция и укоримо отношение. Имал големи терзания и притеснения, че може да бъде осъден, което предизвиквало у него много негативни емоционални преживявания. Не можел да спи нормално и да работи.
Джипито не можел да работи пълноценно. Освен, че му били свалени номерата на колата, той бил лишен от книжка за 6 месеца. За да се грижи за всичките си пациент, лекарят ползвал услугите на таксиметрова компания. По график той ползвал услугите на шофьор, като за всичките 6 месеца без кола и книжка, мъжът натрупал сметки от 12 хиляди лева.
Щети след ареста
За тези разходи, а и за разходите за пререгистрация на колата, адвокатски хонорар и таксата за кръвни проби, медикът предявил претенции в съда. Освен тях той е поискал и 10 бона за емоционалните щети след ареста и образуваното досъдебно производство.
Казусът се разгледа в Районен съд преди дни. Пред магистратите застанаха представители на прокуратурата, потърпевшият лекар, както и един свидетел. Последният бил таксиметровият водач, нает да шофира вместо доктора.
Водачът разказал, че всеки ден по график возел джипито до селата, за да се грижи за възрастните хора, както и до различни адреси за домашна визитация.
След изслушване на свидетелите, анализ на доказателствата и показанията на страните, магистратите взеха своето решение. Районен съд уважи исканията на потърпевшият, но не в пълен размер. Присъдени му бяха 4 хиляди лева за неимуществени вреди.
„Не се установява лицето да е претърпяло значителни или изключително тежки вредни последици, които да са извън обичайните за подобни случаи.
Според общоприетия критерий за справедливост, икономическите условия на живот и на база анализа на събраните доказателства, както и при отчитане на принципа, че обезщетението в подобни дела не може да бъде средство за неоснователно и неправомерно обогатяване, съдът намира, че обезщетението за причинените на ищеца неимуществени вреди следва да се определи на 4 000 лева, като искът до пълния предявен размер от 10 000 лева следва да се отхвърли, като неоснователен и недоказан”, се казва в мотивите на магистратите.
Що се касае до разходите за такси, то те не бяха уважени. Причината – „Отговорността за претендираните от ищеца имуществени вреди не може да се вмени във вина на ответната Прокуратура, защото липсва пряка причинно-следствена връзка между вредата и действия на ответника свързани с незаконното обвинение.
Дори да се установи факта, че действително ищецът е направил твърдените от него разходи, то отговорността за тях следва да се търси от други държавни органи, чиито действия водят до направата им”, казва Районен съд.
Решението на магистратите не е окончателно. То може да бъде обжалвано в по-горна инстанция.