Опасна зараза от миналото плъзна в Благоевград, поваля деца наред
Началото на обрива може да се съпровожда със субфебрилна температура
Шарка от миналото, известна в лекарските среди като „петата болест“, плъзна сред учениците в Благоевград. За това сигнализират родители на заразени деца, които получили червени обриви по тялото, пише struma.bg.
„Инфекциозната еритема, или „петата болест“, е рядко срещано вирусно заболяване, но през последните два месеца зачестиха случаите на заразените. Има характерен обрив, но отминава като другите шарки и много рядко се налага провеждането на някакво симптоматично лечение“, заяви педиатърът д-р Антон Билев.
Обичайно инфекцията протича без забележима клинична изява. В случаите, когато има такава, заболяването преминава през няколко етапа. В стадия на вирусната репликация преди появата на характерния обрив могат да се наблюдават симптоми като болки в мускулите, лека кашлица, гадене, конюнктивит, ринит.
Началото на обрива може да се съпровожда със субфебрилна температура. Обривът „екзантем“ се среща само в 15-20% от случаите и започва от лицето като дифузно зачервяване на бузите и корена на носа и блед триъгълник около устните, върха на носа и брадичката (пеперудообразен обрив).
След около 24 ч. се разпространява по външните повърхности на крайниците и седалищната област.
Постепенно еритемните петна се разширяват в периферията и избледняват в центъра, като формират типичните обривни елементи с форма на пръстени, гирлянди и мрежи. Общото състояние на пациентите е добро или леко увредено, рядко има усложнения.
„В момента преобладават сезонните вирусни инфекции като риновируси, а грип „А“ и варицелата намаляват”, добави д-р Билев.
Появява се и сезонен вирус – коклюшът, или така наречената „магарешка кашлица“.
„Коклюшът е остра респираторна инфекция, която протича с характерна конвулсивна суха кашлица. Причината за появата е пробивът в имунизациите. Дали от немарливост, или от нещо друго, някои родители пропускат реимунизации на детето и се стига до недовършен имунитет”, обясни педиатърът д-р Дафина Тачова.
Имунизации срещу коклюш се прилагат още от първата година след раждането, които продължават като реимунизации през втората година на детето, а след това на 6 г. и на 12 г.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук