Пловдивчанин счупи крака си на спирка, съди шофьор на автобус

Водачът от градския транспорт предложил да извика Бърза помощ, но пострадалият отказал

Възрастен мъж заведе дело срещу водач на автобус от вътрешно градския транспорт на Пловдив. Причината – счупен крак на спирка, пише Трафик нюз.

Потърпевшият обвинил водача на рейса, че го е затиснал с вратите, след което е паднал и е получил травмата. Оказало се обаче, че истината съвсем не е такава, както я описва възрастният човек.

Около 17:00 часа през май миналата година пловдивчанин се е возел в автобус N1. На една от спирките на булевард „Александър Стамболийски” превозното средство спряло и мъжът слязъл. Стъпвайки на тротоара обаче, пътникът се спънал и паднал. Човекът извикал от болка и водачът веднага скочил от автобуса. На помощ се притекъл и кондукторът.

Шофьорът предложил да извика Бърза помощ, но пострадалият отказал. След това служителите на автобуса помогнали на възрастния мъж да седне на пейката на спирката, след което се качили обратно в рейса и продължили курса си.

След няколко минути пловдивчанинът изпитал силни болки и се обадил на сина си. Последният веднага пристигнал на булеварда и отвел баща си в болница. В лечебното заведение било констатирано, че мъжът е със счупен крак.

На сина си той разказал, че докато слизал от автобуса, шофьорът му задействал затварянето на вратите, които затиснали тялото му и автобусът потеглил. Според дядото пътниците в автобуса се развикали и вследствие на това шофьорът отворил вратите и спрял автобуса. В момента обаче на освобождаване на тялото му, възрастния мъж загубил равновесие и паднал на тротоара. Това станало повод синът да подаде жалба в прокуратурата.

Оказало се обаче, че разказът на пловдивчанина по никакъв начин не отговарял на истината. От прокуратурата иззели GPS-а на рейса, според който превозното средство не се е движило в момента на инцидента. Когато вратите са били отворени, автоматично се е задействала ръчната спирачка. GPS-ът на автобуса не е регистрирал повторно спиране и потегляне, както се твърди в разказа си потърпевшия.

Направен е бил следствен експеримент. Вратите на автобуса били в отворено положение. Водачът натиснал газта, но автобусът останал в покой. Двигателят повишил оборотите си, но не потеглил, а останал на място. Причината – системата не позволява да се потегли при отворени врати.

Изготвена била и автотехническа експертиза. Според вещото лице причина за падането на възрастния мъж не е потегляне на автобуса, а спъване на пострадалия.

Поради всички неоспорими факти, от прокуратурата поискаха от Районен съд прекратяване на наказателната отговорност спрямо водача. Магистратите са били изцяло съпричастни с мотивите на прокуратурата и прекратиха делото.