Половин България плаче за вода, а в този наш град има риск от наводнение
За разлика от стотици други населени места в България, община Земен няма проблем с питейната вода, тъй като в района има няколко големи водоизточника
Язовир над Земен създава потенциална опасност от наводнения.
Това стана ясно след заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия за намаляване на риска от бедствия в Перник.
За разлика от стотици други населени места в България, община Земен няма проблем с питейната вода, тъй като в района има няколко големи водоизточника.
В града се работи и по завършването на водния цикъл. Това заяви Иван Иванов - специалист "Отбранително-мобилизационна подготовка" към общинската администрация по време на заседанието. Той обърна внимание на водоем, представляващ потенциална опасност.
"Основният проблем за нас е наличието на един язовир над града, който има компрометирана стена. Ние го държим на ниво минимум с отворени изпускателни кранове. Следим го постоянно с оглед да не се пробие стената и съответно да направи щети. Поречието му върви надолу през града. Проблемът е сериозен и имаме проект, който трябва да се финансира", каза Иван Иванов пред БНТ.
Той коментира, че това налага постоянно да се следят и изпълняват указанията на главна дирекция "Надзор на язовирните стени съоръженията към тях".
Иванов отбеляза, че общината има и други проблеми свързани с речните корита и деретата.
"Коритото на реката в землището на Земен е чисто, но в участъка между града и с. Жабляно има паднали около 6-7 големи дървета, които трябва да се отстранят.
Има дерета, например в местността "Буковец" над Земен, чиято вода по канализация се отвежда по канали в р. Струма. Там също има затлачване и трябва почистване. В с. Елов дол има едно частично дере в м. "Падина" и проект за изграждане на канал за отвеждане на водата в р. Светля.
Дерето в с. Дивля е добре почистено, но остават 50 метра, за да се преведе в много добро състояние. В момента се работи и по почистване на поречието на р. Конопица в с. Блатешница. Това се налага, защото често след поройни дъждове водите отнасят част от пътната настилка и наводняват дворовете на хората", каза още експертът.
Иванов допълни, че в община Земен е създадено доброволно формирование при бедствия, състоящо се от 12 души. Същото към момента е реагирало на няколко сигнала.