Попският син Емил Мунин свали с 5 лв. цената в казанджийницата си в Добринище
Напук на инфлацията, която от 2 години повишава непрекъснато цените, Божидар Захариев има свои правила
Инфлацията, която от 2 година повишава непрекъснато цените на почти всички стоки и услуги в страната, удари и селските казанджийници. В казанджийницата в Добринище на Божидар Захариев, например, увеличението, което е в сила от този понеделник, е с 5 лв. на казан, пише Struma.bg
„Новите цени са 35 лева за малкия казан и 45 лева за големия. Цената за клиентите с материал, закупен от мен, остава непроменена и за двата казана – 25 лв. за малкия и 35 лв. за големия“, обясни Захариев, който усилено разпространява новите тарифи по всички групи „Забелязано в…“ в района.
Напук на масовото поскъпване обаче, Емил Мунин от Добринище, който също има казанджийница, е направил обратен прочит на инфлацията и отражението й върху живота на хората. В неделя, на 9 април, той обяви промоция и свали цените за варене с 5 лв. Така в казанджийницата му в местността Лушин варенето на ракия в двата казана, което до момента беше 25 лв., вече ще е 20 лв.
В тази цена, освен това, се включва транспорта на джибрите от дома на клиента и връщането пак дотам на огнения еликсир. Промоцията е дългосрочна – Мунин обещава от есента който купи гроздето си от него, да получи безплатно варене на ракията.
„Хората живеят все по-трудно и който може да си го позволи, е длъжен да ги облекчи поне малко – обясни за „Струма“ Емил Мунин. – Аз пари имам много, защото гледам прасета, казанджийницата ми е допълнително и хората знаят, че на много от тях съм им варил и без пари. Освен това така продължавам дейността на баща си – отец Никола Мунин, който построи много църкви в района на Добринище и винаги гледаше да помогне“, обясни мотивите си Емил.
Таксите, които се плащат на казанджийниците, всъщност са само за варенето, отделно клиентът брои на казанджията за акциза, който е 2,20 лв. за литър 40-градусова ракия, ако количеството е до 30 литра, и двойно повече за всеки литър нагоре.
Въпреки това домашното огнено питие излиза значително по-евтино от купешкото, защото от 100 кг джибри от грозде се получават около 10 литра хубава 45-градусова ракия, обясняват казанджиите. Същото количество, но сини сливи, дава 10-12 литра, а джанките – около 6-7 литра.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук