Продават една от емблемите на Пловдив! Дирят й 17 млн. евро

Не се знае дали 4-звездният хотел „Марица“, който затвори още в началото на пандемията, скоро ще има нови собственици

4-звездният хотел „Марица“ се продава. Търсената цена е около 17 милиона евро, като веднъж вече е била намалявана, съобщава „Марица“.

За сравнение - „Гранд хотел Пловдив“, на 200 м от „Марица“, смени собственика си през 2019 г. срещу близо 54 млн. лв. Разбира се, тогава времената бяха други, а туризмът процъфтяваше. Пак през 2019 г. Ветко Арабаджиев продаде друг свой хотел - морския мастодонт „Виктория палас“ в Слънчев бряг, за 50 млн. лв.

За разлика от другите големи обаче емблематичният хотел „Марица“, срещу панаира, затвори още в началото на пандемията и дори когато мерките бяха разхлабени, остана под ключ. Само ресторантът отваряше временно - за ден, за провеждането на сватби. Гостите обаче си търсеха други места за нощувка.

Градската мълва спрягаше за потенциален купувач фамилията на екскмета Иван Тотев
Те са в хотелиерския бранш от години и успяха да развият хотел „Империал“ до много високо ниво, като миналата година дори мина под шапката на „Радисън“. Бившият градоначалник и настоящ депутат от ГЕРБ Иван Тотев обаче категорично отрече фамилията да се готви за такава сделка. „Хотел? Сега? В такова несигурно време? Не, със сигурност не!“, лаконично коментира той.

Хотел „Марица“ винаги се е свързвал с империята на Ветко Арабаджиев, въпреки че сега документални следи за това няма. Според регистъра на Министерството на туризма хотелът е собственост на „Виктория тур“, а тя пък - на офшорка. Данните на ДАКСИ сочат, че за 2020 г. там са се осигурявали едва петима души, а оборотът е малко над 200 000 лв. За сравнение - през „добрите“ години, преди пандемията, винаги е бил между 1 и 2 млн. лева.

Ветко и Маринела Арабаджиеви в момента са под домашен арест, след като бяха обвинени за пране на пари и данъчни измами. Това не попречи на съпрузите миналата година да се кандидатират за депутати в листата на  Александър Томов "Движение заедно за промяна".

В последните години хотел "Марица" влезе в черния списък и на Община Пловдив заради висящи борчове за данък сгради и такса "смет" от над 100 бона.

Районното кметство в "Северен" пък води дълга битка покрай строителството на допълнителните сгради към хотела. Грозните ограждения стояха там с години, а подлезът с излаз към хотела беше почти блокиран, което ядосваше пловдивчани.

По-паметливи пък припомнят, че когато се разчиства теренът за строителство на допълнително тяло към хотела, е унищожена прекрасна градина с рядка растителност. Точно до брега на Марица беше лятната градина на хотела с много посещаван коктейл-бар. Преди повече от 15 години барът беше затворен, градината изкоренена, а теренът посипан с пясък, за да стане открит паркинг.
 
Приватизиран е през 1997 г. за $1,8 млн.
Оригиналната сграда на хотел "Марица" е построена в далечната 1968 г. във връзка със  Световния младежки фестивал, който се провежда по това време у нас. През 1997-а хотелът е закупен от “Виктория инвестмънт” ЕООД. Според архивите на Агенцията по приватизация цената е била 1 800 000 щатски долара.

Така трябваше да изглежда полифункционалният комплекс "Марица"

След приватизацията оригиналната сграда е облицована с алуминий и стъкло. На последния етаж бе открит фамозен панорамен ресторант. Интериорът на целия хотел пък бе дело на Маринела Арабаджиева и е наистина неповторим - решен в червено, златно, черно, с тежки завеси и викториански мебели. Има 95 стаи и 180 легла. Фамилия Арабаджиеви обаче имат още по-мащабни планове - втора кула до хотела, плюс още едно тяло на мястото на лятната градина и няколко помощни сгради. Строежът започна ударно и изведнъж замира. Недостроените сгради си останаха така близо 17 години, та до днес. Включително и по-малката 3-етажна сграда, която граничи с улиците “Ибър” и “Мария Кюри".

Иначе размахът наистина беше голям и обявената инвecтиция в полифункционалния комплекс бе в paзмep нa 40 млн. eвpo. В началото проектанти и архитекти разказваха за проекта с охота: "Новият строеж е развит в композиция от различни обеми - по-високи и по-ниски. Планирано е 3-, 5-, 6-, 7- и 17-етажно застрояване. Те са композирани така, че да могат да съществуват както функционално с хотелската сграда, така и самостоятелно.

Основни са двете 17-етажни тела - от северната и от южната страна на хотела. В тях ще има търговски център, зала за боулинг, покрита търговска улица, ресторант за бързо хранене, спортен комплекс със зали за фитнес, скуош, водни процедури, басейн, СПА център. Също конгресен център с две поливалентни зали и голяма зала с 400 места за семинари и прожекции, офиси, жилища, хотелска част. На две подземни нива пък са планирани 230 паркоместа."