Рашидов се ядоса! Глобява собственика на съборения склад на "Одрин" 8, ето защо

Заради случая бяха повдигнати обвинения на главния архитект на Пловдив Румен Русев

Министерството на културата образува ново административнонаказателно производство срещу собственика на незаконно съборения тютюневия склад на ул. "Одрин" № 8 в Пловдив за неизпълнение на заповедта за възстановяването му. Според пресцентъра на Рашидов дружеството "Одрин 8" не е спазило изискването да представи в двумесечен срок инвестиционен проект за възстановяването на сградата, която е паметник на културата, пише "Трафикнюз".

Заповедта на Рашидов бе издадена на 24 март, малко след като "Одрин" 8 събори ценната сграда с разрешение от община Пловдив, издадено на базата на фалшив документ. Санкцията за неспазването й обаче идва след като миналия уикенд още четири от най-ценните сгради в архитектурния ансамбъл изгоряха.

Заради случая бяха повдигнати обвинения на главния архитект на Пловдив Румен Русев и представител на фирмата-собственик за "фрапантни нарушения на закона за културното наследство".

Съгласно Закона за културното наследство и заповедта на министър Рашидов собственикът на тютюневия склад на ул. "Одрин" № 8 е длъжен в срок от една година от датата на съгласуване на проектната документация да възстанови сградата - недвижима културна ценност, във вида преди нейното разрушаване - с оригиналните обемно-пространствени параметри и архитектурни и художествени характеристики, пише Дневник. Министерството припомня, че задължение на собственика е и да възстанови стенописите на художника Вълчан Петров в една от сградите.

Санкцията, която може да бъде наложена на дружеството, не е упомената.

ДОСИЕ

„Одрин“ 8 ЕООД е фирмата собственик на стария тютюнев склад, който е заплашен от тотално разрушаване. Тя вероятно е създадена с цел да оперира точно с този обект , тъй като е кръстена на улицата зад автогара Юг , където се намира сградата. Собственик на капитала е „Пи Джи Груп“, а негов управител е Георги Бранеков.Изпълнителен директор на „Пи Джей трейд“ по време на покупката е  Фабрицио Алемано. Фирмата е акционерно дружество, а повечето акционери са италианци. Предметът ѝ на дейност е „придобиване, управление, експлоатация и разпореждане с недвижими имоти, предприемачество, проучване, строителство на жилищни и индустриални постройки и др“. Фабрицио Алемано е бил и в съвета на директорите на "Пи Джей Трейд" до 2014 г., показва справка в Търговския регистър. В момента в съвета на директорите освен Бранеков, са и Александър Николич и Десислава Колева.

Бранеков управлява още десетина фирми , регистрирани в Пловдив, отново с италианско участие.  Всички те са с адрес „Густав Вайганд“ 14. Кооперацията, в която е офисът , също е построена от една от фирмите от холдинга. На страницата на една от компаниите „Проджест груп“ до скоро е бил активен целият проект за застрояването на терена, но вчера линкът е бил деактивиран.

„Ама моля ви, нямам време да се занимавам с вас“ бе първата реакция на секретарка, която вдигна телефона на фирмата. В последствие друга служителка обясни, че единствено управителят Георги Бранеков може да коментира казуса, но „той за съжаление не бил в офиса, защото обикалял по обекти. Бил запознат с цялата ситуация и по – късно можел да се свърже с нас,ако желаел“.

Преди няколко години собствениците на склада са водили преговори с хотелската верига „Хилтън“, но в последствие световната верига се отказва от проекта, който трябва да представлява 17-етажен хотел. В момента строителното разрешение е за 10-етажен хотел.

Според запознати Бранеков е лицето, което официално представлява фирмите. Зад него обаче стои друг пловдивски бизнесмен - Найден Колев, през който минават италианските капитали.