Росица Кирова показа Северозапада на US посланика и съпругата му СНИМКИ
Те бяха на 3-дневно посещение в Северозападна България по лична покана на заместник-председателя на Народното събрание
Видин, където православието, юдаизмът и ислямът имат своя духовен дом, Белоградчик където природата е естествен декор на културата и Чупрене, където торлашките обичаи и кулинарни предизвикателства разказват за римски пътища и планински приключения.
Това бяха част от местата, които заместник-председателят на Народното събрание (НС) Росица Кирова показа на своите гости - посланикът на САЩ у нас Н.Пр. Кенет Мертен и съпругата му Сюзън Мертен.
Росица Кирова, Н.Пр. Кенет Мертен и съпругата му Сюзън Мертен
Те бяха на 3-дневно посещение в Северозападна България по лична покана на г-жа Кирова.
Искрен разговор и много история очакваха посланик Мертен във видинската епархия, където те се срещнаха с новия български патриарх Даниил. Районният мюфтия на Видин им показа джамията със сърце на върха и библиотената на Осман Пазвантоглу, както и своята малка градинка в двора на Мюфтийството.
Гостите разгледаха красивата Синагога, днес реновирана и превърната в културен център. Един от най-впечатляващият моменти беше посещението в крепостта „Баба Вида”.
Това е единствената запазена средновековна крепост и отбранително съоръжение по нашите земи. Градежът на крепостта е започнал през Х век на мястото на римски наблюдателен пункт.
Спираща дъха гледка на Дунав отведе семейство Мертен в лозята край видинското село Кошава, където вечерята бе придружена със залез, а босилекът и розовият домат им напомниха, че се намират в Златорожието, известно с вкусните си зеленчуци и изобилие.
Пещерата „Магура“ бе мястото за дегустация на превъзходни български вина и шампанското, което отлежава там до рисунките на първите хора и до пещерните прилепи. В бутикова изба и зала за дегустация в недрата на пещерата, гостите научиха за различните винени стилове в Северозападна България.
През втория ден на посещението на посланик Мертен в Северозападна България, кметът на Белоградчик, Боби Минков се съгласи с посланика, че побратимяването с град от САЩ може да помогне за обмен на идеи, хора и най-вече да помогне за инвеститорски интерес.
Белоградчишките скали са природен феномен, чиито изваяни фигури си съперничат с красотата на Гранд Каньон и бяха основен акцент в неделния ден.
Там вечерта Посланик Мертен и съпругата му присъстваха на спектакъл на Операта под открито небе, сред естествения декор на Белоградчишките скали.
След представлението акад. проф. Пламен Карталов – режисьор и директор на Софийската опера разказа, че операта "Турандот", на която гостите са зрители, е една от най-внушителните опери, поставяни не само в България, но и на световните сцени. Изпълнението на оркестъра на Софийската опера и прекрасните гласове на солистите дълго отекваха в естествената акустика на това място.
В понеделник посещението продължи в Чупренския балкан. Дипломатите разгледаха средновековната църква "Св. Йоан Кръстител" в село Върбово.
Църквата е известна с уникалната си иконография и с може би единствената зографисана сцена от живота на Св. Йоан Кръстител като малко дете. Храмът е смятан за един от най-интересните исторически паметници в областта, част от по-голям църковен комплекс в древността.
Дипломатите се срещнаха и разговаряха и с Мария Тодорова, кмет на община Чупрене. Тя представи усилията на администрацията да се реализира дългосрочния проект за ски зона в община Чупрене.
В къщата-музей, родно място на Асен Балкански, те научиха за идеята мястото да бъде превърнато в център за работилници, семинари и дегустации, свързани с местните традиции и обичаи.
Посланик Мертен и съпругата му опитаха торлашкото фондю - бел муж, което се прави от прясно, стопено сирене и е характерно за местните кулинари.
„Прекрасно, вкусно, различно е, но за да се привлекат туристи, трябва да бъде изграден пътят Видин – Ботевград“, бяха категорични и домакини, и гости.
А за да научат повече хора за региона, Росица Кирова обеща следващият път да организира посещение на голяма група представители на дипломатическия корпус, за може богатството на Видинска област и Северозапада да привлекат повече внимание и да стигнат до повече хора у нас и в чужбина.