Само в БЛИЦ: Невиждани скандали тресат Адвокатска колегия – Варна!

За пръв път в историята на Адвокатска колегия – Варна (АК), Общото събрание (ОС) не прие отчета за дейността на адвокатския съвет през отчетната 2020 г. и изготвения от секретаря на колегията бюджет за финансовата година. Тези два факта сами по себе си могат да се тълкуват като израз на недоверие от страна на мнозинството делегати към настоящото ръководство на колегията, категорични са пред БЛИЦ водещи варненски адвокати.

Общото събрание на адвокатите се проведе миналия уикенд в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център във Варна и премина изключително бурно, забеляза репортер на медията ни. На практика с отказа на делегатите да приемат бюджета, се оказва, че тази година АК – Варна, ще трябва да работи със стария бюджет до приемането на нов.

Не липсваха и призиви за оставка на целия адвокатски съвет (АС), което недвусмислено показва, че той не се ползва с доверието на една немалка част от гилдията, която не одобрява действията на ръководния орган.

На практика като един от малцината защитници на АС се оказа небезизвестният адвокат Светлозар Николов, който беше лишен от адвокатски права. Като потвърждение за правилността на този акт е излязлото решение на Районен съд – Варна (все още невлязло в сила – б. а.), с което адв. Николов е осъден да възстанови на клиентката си неправомерно взетите от него суми. 

Всъщност повратните времена по върховете на варненската адвокатура не са от днес. Брожения и откровени скандали настъпиха след избора на адв. Калина Милославова за председател на АК – Варна. На практика тогава топюристи в морската столица окачествиха това събитие като смяна на едно поколение адвокати с друго и съответно – смяна на цялата система на работа. 

Не това се оказа причината за недоволството спрямо новия адвокатски съвет и персонално срещу Милославова, тъй като именно доказани юристи с безупречна репутация застанаха зад кандидатурата ѝ. Същите те обаче скоро се разкаяха за избора си. Част от причините са еднолични решения, разбирайте на АС, по ключови въпроси, без да са гласувани преди това на ОС. 

Или по-конкретно: взето решение на АС да бъдат изплащани месечни възнаграждения на председателя на АС и на секретаря на АС, съответно в размер на две минимални работни заплати и една и половина работна заплата, които не са планирани в бюджета за 2020 г.

Скандалното в случая е, че още през 2016 г. на ОС на АК – Варна, беше отхвърлено предложението избраните в ръководството на колегията адвокати да получават възнаграждения. Именно тогавашният председател на колегията – адв. Юлиян Георгиев, се противопостави на това предложение и заедно с други юристи се обединиха около мнението, че да си председател на АК – Варна, е почетна длъжност.

Други техни колеги споделиха тогава пред репортер на БЛИЦ, че е съвсем допустимо да бъдат изплащани възнаграждения, но в един символичен или просто по-приличен размер. Така или иначе за периода от 1.08.2020 до 31.12.2020 г. за възнаграждения на председателя и на секретаря на АС са изплатени 9821 лева, научи БЛИЦ.

Другият съществен проблем, от който произлезе абсолютен скандал, е свързан с недвижим имот, собственост на АК – Варна, във Велинград. Имотът, намиращ се в квартал Лъджене, представлява двуетажна сграда, от която варненската колегия притежава като собственост втория етаж ведно с ¼ от дворното място. Още през 2014 г., на ОС на АК – Варна, е взето решение за продажба на този етаж поради нестабилността на сградата, която се руши и на практика би могла да застраши нечий живот.

Без да е отменено това решение и без да е извършено техническо обследване на сградата, адвокатският съвет в лицето на новоизбраното ръководство закупува първия етаж на сградата за сумата от 63 000 лева.

След избирането на Калина Милославова за председател на колегията в началото на 2019 година един от топюристите на Варна, адвокат с безупречна репутация и бивш председател на АК – Варна, Димитър Петров, изрази становище по гореспоменатите проблеми.

Всъщност опита да изрази, но становището му не бе публикувано в страницата на колегията, както той разкри сам пред БЛИЦ тогава. Мнението на Петров бе остро критично към взетите от новия АС решения, без предложенията да са били гласувани преди това на ОС на адвокатите. 

И друг интересен момент се коментира в гилдията: преминаването на адв. Калина Милославова на работа по трудов договор в Националното бюро за правна помощ (НБПП), където ще изпълнява функциите на зам.-шеф на бюрото.

Сам по себе си този акт вероятно не би бил дискутиран, ако адв. Милославова все още не се водеше член на колегията и не е отписана от АС, което според юристи е в нарушение на Закона за адвокатурата (ЗА), който забранява на лица, работещи по трудово правоотношение, да бъдат в регистъра на адвокатите ( чл. 5 т. 3 от ЗА).

Според чл. 23 от закона адвокат може временно да преустанови упражняването на адвокатската професия, ако е на избираема длъжност, но не и на трудов договор. А в чл. 15 на Закона за правната помощ, който регламентира дейността на НБПП, се казва, че председателят и заместник-председателят осъществяват своята дейност по трудово правоотношение и не могат да заемат друга длъжност по трудово или по служебно правоотношение. 

Орлин ФИЛИПОВСКИ, БЛИЦ