Американска делегация, ръководена от Джон Гунтанис - заместник-подсекретар в Офиса по стратегии, политики и планиране на Департамента по вътрешна сигурност на САЩ, инспектира българо-турската граница. Визитата имаше за цел да запознае чуждестранните представители с актуалната миграционна обстановка и организацията на работа на „Гранична полиция“.
При обхода на участък от „зелената граница“ Гунтанис отбеляза сериозните сходства между предизвикателствата по българо-турската и американо-мексиканската граница.
Тези паралели създават естествена основа за засилване на партньорството между службите на двете страни и ще залегнат в бъдещи съвместни инициативи, уточниха от МВР.
Директорът на ГД „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов запозна гостите с водещите тенденции при незаконната миграция и трансграничната престъпност, както и с мерките на българските власти за дългосрочното им овладяване.
По време на срещата бе отчетен и постоянният ръст на пътникопотока през ГКПП-тата, продиктуван от стратегическото географско положение на България между Европа и Азия.