Ще се изненадате: Ето кой е най-големият пазар за розово масло от България
Ранният старт на събирането на маслодайна роза води до нуждата от бърза организация и намирането на берачи
Розоберът тази година започна изключително рано.
Успя ли България да произведе добър продукт от „течното злато” – розовото масло, и какъв е процесът по добиването му?
„Климатичните промени са сериозни - ниски нощни температури, много дъждове и ветрове. Цъфтежът на розите започна след 15 април в Казанлък - малко по-късно от брането в Карлово”, разказа в ефира на Нова ТВ Севдалина, технолог за производство на розово масло.
Тя сподели, че розоберът е изключително труден процес.
„Розовото масло от години прославя България. Трябва да се произвеждат повече натурални продукти у нас”, каза още Севдалина.
„Най-сериозните ни партньори са в Китай. Ние сме финансово живи, благодарение на тях”, обясни Радион Попов, собственик на дестилерия.
Търсенето на розово масло става все по-голямо, а цената му - все по-висока. „Най-скъпото нещо от себестойността на маслото е самият розов цвят”, каза още технологът Севдалина.
Тазгодишната кампания по прибирането на розов цвят изправя българските производители пред поредица от предизвикателства. За първи път от 15 години розоберът започва толкова рано.
„Годината е странна, защото започнахме да берем на 26 април”, обясни розопроизводителят Велин Великов.
Ранният старт на събирането на маслодайна роза води до нуждата от бърза организация и намирането на берачи. Липсата на работна ръка е най-голямото затруднение за момента.
„Не можеш да прецениш колко хора са нужни да работят, защото времето е различно всеки ден, не знаеш какво да очакваш”, добави розопроизводителят.
Неясните цени на розите също са сред проблемите на производителите в тази индустрия.
"Количеството розов цвят, което се бере всяка година намаля. Градините, които се обработват намалят, защото е много трудоемко. Всичко в розовата градина се прави на ръка, която става все по -скъпа.
От там насетне кой как прави сметката не мога да кажа, но очевидно добивите намаляват градините запустяват и произведненото масло съответно е по-малко", поясни Велин Великов.