Смъртоносна опасност дебне край Пловдив

Дънни ями в река Марица и хлъзгави брегове на Гребния канал взимат жертви

Марица и Гребният канал са капаните убийци около Пловдив, сочи черната статистика на Водноспасителната служба към БЧК през последните години. Всяка година те вземат жертви въпреки предупрежденията за опасностите, които крият, пише marica.bg. 

Все още не е ясна съдбата на 19-годишния абитуриент от Техникума по електроника и електротехника Петър Вълчев, който в сряда вечерта потъна във водите на Марица. Спасителната акция за издирването му се разраства, но засега резултат няма. Дори най-близките му хора започват да губят надежда момчето да бъде намерено живо. Спасители с дългогодишен опит казват, че ако човек не успее да се спаси първите 5 минути, вероятността да оцелее граничи с чудо.

Течението на Марица в близост до Гребния канал е № 1 в черната класация за най-опасните места за удавяне, казва шефът на водноспасителната служба Халил Салиев. Причината е множеството дънни ями. Някои от тях са изкопани заради чакъла, други са направени от мераклии да си правят вирове, в които да се къпят. От плитчината изведнъж да попаднеш в 5-метрова е наистина ужасно изживяване, това паникьосва по-слабите плувци и те бързо потъват. 

На Гребния канал основната причина за водните инциденти са хлъзгавите стени на бетонните блокчета по брега. Те са като пързалка за хора, решили да разхладят краката си в летните жеги. Веднъж попаднали във водата, дори за опитни плувци е невъзможно да изпълзят обратно на сушата. Всяка година там има по няколко инцидента, за щастие не всички фатални. Въпреки че водоемът е забранен за къпане, там има спасител с моторна лодка заради многобройните тренировки и спортни събития на гребците. 

Под номер 3 в топ 5 на фаталната класация специалистите поставят река Чая. Многобройните вирове с прохладни сенки лятно време превръщат поречието  в истински плаж, любим за цели семейства. Не минава година, без някой да потъне в изкуствено издълбан вир, коментират спасителите. Именно по тази причина от БЧК държат много кметовете да поставят забранителни табели, но те едва ли могат да спрат някой да се къпе в реката, ако е решил.

Водоемът край Оризаре, който е бивша строителна кариера, крие тайни дупки под водата, които могат да стигнат и десет метра. Въпреки че през последните години там не е имало фатални инциденти, името му не слиза от топ 5 на най-опасните водоеми. 

Напоителните канали в Пловдивска област, сред които начело този в Устина, също са пълни с опасности. Миналата година там се удавиха две братчета. Водоемите към ВЕЦ-овете  напоследък също крият опасности, тъй като загражденията към тях са изкрадени и достъпът е изключително лесен.

СТАТИСТИКА

Пикът на фаталните инциденти е през 2011 г., когато във водите край Пловдив смъртта си са намерили 7 души. Напоследък броят на удавниците намалява. Миналата година загиналите са двама. Тенденцията важи за цялата страна.

МЪРТВА ХВАТКА

Пловдивчани трябва да внимават и по време на летните си почивки на морето. Тази година мъртвото течение започна по-рано и вече взе първите си жертви. Най-опасно там е от Илинден до края на лятото, казват старите рибари. Според тях водата е най-опасна през втората половина на август. Тогава времето се обръща, почват да духат есенните ветрове, излизат вълнения. Мъртвякът идва от фазата на Луната - пълнолуние в съчетание с горещниците през деня. Щом нощем изгрее пълна месечина, внимавайте и си отваряйте очите на четири, съветват ветераните.