СНИМКА от плажа в Арапя подпали мрежата, всички се питат докога ще се случва това
Проблемът с резервирането на места на плажовете в България не е от днес, нито е само на плажа в Арапя
Проблемът с резервирането на места на плажовете в България не е от днес, нито е само на плажа в Арапя. Картинката с оставени чадъри, кърпи или други принадлежности, които "пазят" място на хора, неприсъстващи физически, е до болка позната. Но все повече българи не са съгласни да свикнат с нея.
И ако някои са си мислели, че тарикатлъкът с чадърите си е отишъл, други на шега твърдят: Ако изчезне тарикатлъкът, Черноморието ще загуби своето очарование.
Снимка на Мария Радулова от плажа в Арапя отприщи емоциите на хората, които обикновено приключват със сравнение как е ТУК и как е ТАМ - в Гърция.
"Всеки ден от нашата почивка снимах подобна картинка на плажа, но не исках да отегчавам аудиторията. Явно си е повсеместна практика - ганьовска. И най-интересното, което наблюдавах през всичките тези дни беше, че тези „с резервациите“ на пясъка не са хора с малки деца, които по някак си разбираеми причини искат да бъдат близо до водата, за да им е удобно с децата.
Нищо подобно. Ноооо, за моя приятна изненада едната сутрин заварих всичките „резервационни“ плажни принадлежности събрани накуп, зад вишката на спасителя. По-късно същия следобед на няколко места на плажа концесионерът сложи табели, че е „забранено“ оставянето на плажни пособия на пясъка.
Моята гласна реакция беше „доживях, сега ако започнете и глоби да налагате, като в Гърция“. Здраве да е, скоро, пък и догодина ще видя има ли промяна. Дали?!", пише под поста потребител във Facebook.
А други просто призовават:
"Защо просто някой ранобудник не събере чадърите на една купчина?"
"Няма ли кой да ги събере тия чадъри и да ги натрупа в края на плажа, пък на следващия ден да знаят, че не е редно да ги оставят? Не са си платили място на плажа, че да го окупират."
Очевидно е, че тарикатите с чадърите нарушават правилата на концесионера и правата на останалите плажуващи, които искат да ползват пясъчната ивица свободно.
В случая концесионерът е предприел действия, събирайки резервираните вещи и поставяйки табели, забраняващи практиката. Това е положителна стъпка към справедливото използване на плажните пространства, както се прави в други европейски страни, като Гърция, където подобни действия често водят до глоби.
Дано подобна решителност да се въведат по-строги мерки срещу неетичните навици на "резервиране", които пречат на останалите посетители на плажа, да не са ден до пладне.
Крайно време е да се въведат санкции - току-виж това довело до културна промяна и по-добро спазване на правилата за всички.