Тревога: В голяма област у нас изчезнаха 76 села
Сега радостта на баба Веска и дядо Йордан идва само в събота, когато им гостуват внуците
България се топи. Населението на страната намалява с всяка изминала година, все повече хора избират живота в големия град пред спокойствието на малките населени места. Това сочи изследване на БАН.
Според изследването от 2021 г. почти 40% от територията на България е превърната в "обезлюдени пустини". Това е увеличение с близо 15 на сто в сравнение с данните от преброяването 20 години по-рано. Най-осезаемо е обезлюдяването в Западна и Югоизточна България – областите Кюстендил, Ямбол и Видин, където увеличението е с над 1/3.
Данните сочат още, че в селските региони живее предимно застаряващото население. Най-сериозен е делът на хората над 65 години в областите Видин, Габрово и Смолян, където над една трета от жителите са в пенсионна възраст. Най-младите пък живеят във Варна и София. Ако тази тенденцията се запази - през 2062 г. селата в България ще изчезнат почти изцяло.
Пенсионерите Веска и Йордан Станчеви са едно от трите семейства, които все още живеят в село Въглевци. Казват, че с всяка изминала година хората в района намаляват.
"Има дни, в които не виждаме никакъв човек", сподели Веска пред Bulgaria ON AIR.
"Няма и 20 човека, много къщи има с по един човек", добави Йордан Станчев.
На младини работели във Велико Търново, но когато се пенсионирали останали трайно на село. Разказват, че преди много години в селата в района на Прохода на републиката имало стотици жители. Сега обаче радостта на баба Веска и дядо Йордан идва само в събота, когато им гостуват внуците.
Във Великотърновска област има 76 села без нито един жител.
"Територията на тези "демографски пустини" нараства 2 пъти по-бързо, отколкото темповете на смаляване на българското население. Това означава, че огромни територии в страната се изоставят, хората в тях измират поради застаряване", каза доц. Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека.
"Когато имаме влошено качество на живот, хората мигрират към големите градове, а за да се върнат обратно, те трябва да имат работа там", поясни доц. Стоянка Черкезова.