Уникално откритие на Перперикон постави нови въпросителни около българския герб СНИМКА

Става въпрос за коланна апликация от бронз с изящно изпълнено релефно изображение на лъв

Поредна ценна находка се появи на Перперикон.

Става въпрос за коланна апликация от бронз с изящно изпълнено релефно изображение на лъв, съобщи пред БТА археологът Ирина Овчарова. По думите ѝ това не е обикновено изображение, а хералдически символ, който поставя въпроса дали е открит нов вариант на българския царски герб от 14-ти век.

"На скалния град Перперикон се работи и през това археологическо лято, като от месец там се провежда кампания, целяща да бъде проучено цялото пространство от Акропола до Голямата базилика в Южния квартал", допълни Овчарова.

Според нея изображението на лъв върху намерената коланна апликация в хералдиката съответства на lion passant или "лъв в движение" и се открива в гербовете на различни западноевропейски благородници от 13-ти и 14-и век. "Абсолютно еднакви с открития на Перперикон лъв са тези от гербовете на английския барон сър Джон Гифърд и на немските графове Фон Щауфенберг от същата епоха", коментира Овчарова.

Според Ирина Овчарова с находката от Перперикон се появява още един вариант на хералдически лъв, който вероятно също е зает от западноевропейските гербове.

Преди дни на Перперикон е намерена и поредната сребърна монета на цар Иван Александър. Тя свидетелства за успешната война на България срещу Византийската империя от 1344 г., когато са превзети Източните Родопи, а в Перперикон е назначен царски архонт, съобщи археологът. За тази българска военна акция свидетелства откритият в скалния град златен печат, скрепвал царска грамота на великия владетел, уточни тя.

Кампанията на Перперикон ще продължи четири месеца. Археолозите сега проучват горните пластове, където се открива един от средновековните квартали на Перперикон от епохата на Второто българско царство.