Уволниха шефа на Басейнова дирекция в Пловдив
Новината бе съобщена лично от прокудения директор Георги Велев
Георги Велев е освободен от поста директор на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район". Това съобщи самият той на профила си във "Фейсбук".
Георги Велев
Велев стана шеф на дирекцията през януари, назначен от тогавашния министър на околната среда Борислав Сандов. Преди това Басейнова се управляваше от инж. Никола Кърнолски, заставал на тази длъжност цели четири пъти. Докато Велев бе шеф на дирекцията, имаше много сигнали от фирми за забавени преписки.
В Басейнова бавят преписките не с месеци, а с години. В момента се обработват заявления от 2020 г., твърди "Марица".
Ето какво написа Георги Велев в социалната мрежа:
"Вчера ми беше връчена заповед на министъра на околната среда и водите, с която бях освободен от длъжността директор на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" (БД ИБР). Доколкото не съм забелязал приемствеността да е между силните страни на настоящето служебно правителство, не съм особено изненадан.
Причини за освобождаване на ръководителя на административен орган, носещ изключително тежко бреме от последното десетилетие, винаги ще се намерят. Това, което мога да кажа с чиста съвест е, че през последните седем месеца вложих цялата ми енергия, ентусиазъм и мотивация, за да помогна максимално за въвеждане на ред, отваряне на институцията към гражданите и неправителствения сектор и решаване на тежки заварени казуси.
За съжаление, времето не беше достатъчно за кардинални промени и ми е пределно ясно, че скоростта на разглеждане на документи в БД ИБР продължава да бъде много далеч от оптималната. Всеки второстепенен разпоредител с бюджетни средства в системата на МОСВ обаче оперира с годишно финансиране и брой служители, определени от министерството и няма съмнение, че към настоящия момент и двете са недостатъчни за изпълнение на многобройните задачи, възложени на институцията.
Няколко теми, по които бих искал да споделя отбелязания напредък:
1. Бяха назначени двама нови служители и тече конкурс на трети експерт, които да подпомагат дейността по издаване на разрешителни и така да се намали забавянето в преписките. Всички свободни позиции в БД ИБР се заеха, така че да няма празни щатове и институцията да функционира по-ефективно.
2. Въведохме електронно банкиране, което е първата (малка) стъпка за преминаване към изцяло електронен документооборот.
3. Определянето на санитарно-охранителните зони около питейните водоизточници в с. Белащица е на финална права и в началото на септември процедурата би следвало да завърши със заповед на директора на БД ИБР. По този начин максимално ще се защити обществения интерес и правото на чиста вода на гражданите на населеното място.
4. Беше отнето разрешителното за поддържане проводимостта на р. Марица чрез изземване на наносни отложения след множество констатирани нарушения на титуляря „Строймаш" ЕООД. Всички подобни разрешителни, представляващи потенциален риск за водните обекти, се контролираха постоянно.
5. В рамките на компетентността си, БД ИБР участва в процеса по установяване на действителните последици от функционирането на кариерата за добив на пясък и чакъл в близост до с. Мирянци. На ход са МОСВ и РИОСВ - Пазарджик.
6. Процедурата по издаване на разрешително за хидровъзел "Яденица", за което административният орган беше осъден от ВАС в края на 2021 г., се доведе до фаза издаване на публично обявление. Ясно е, че темата е крайно противоречива, но в хода на събиране на документи и комуникация с МОСВ, МЕ, НЕК ЕАД и останалите заинтересовани страни максимално спазвахме закона във всяка една стъпка.
Мога да пиша за още много заплетени казуси, на които търсехме решение и времето не стигна, но не това е целта на този пост.
Искам да благодаря още веднъж на всички колеги в БД ИБР, с които работихме заедно - за техния професионализъм, отдаденост и ценни съвети!".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук