Ужас по Черноморието: Канонадата от войната ги убива, а труповете им изплуват в България! СНИМКИ 18+

В публикации в социалните мрежи се твърди, че шумовото замърсяване от военните действия в Украйна е сред основните причини за смъртността сред делфините

14 мъртви делфини са открити по Северното Черноморие от началото на годината досега. Девет от случаите са в област Варна, а 5 в област Добрич. Това съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна.

В публикации в социалните мрежи се твърди, че шумовото замърсяване от войната в Украйна е сред основните причини за смъртността сред делфините

Твърдение: Шумовото замърсяване от войната в Украйна е сред основните причини за смъртността сред делфините

"И тази година откриваме както мъртви, така и живи делфини, изхвърлени на брега" – каза Димитър Попов - ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към "Зелени Балкани".

Сигналите идват не само от България, но и от други черноморски държави - Румъния, Турция, Украйна, Русия. Случващото се обяснява с акустична травма от шумовото замърсяване заради войната в Украйна в северните части на Черно море, изместване на популациите на черноморските видове на юг, което води до стрес и изтощаване на прогонените животни, отслабване на имунната система, пренаселване на приемните територии и последващи вирусни и бактериални епидемии. 

"Всички тези военноморски съдове имат постоянни работещи сонари, което води до шумово замърсяване на морската вода и до объркване на китоподобните, т.нар. акустична травма – временно загуба на слуха или объркване на техния ехолокаторен орган, чрез който те се ориентират", гласи една от хипотезите.

Другата е епидемия, която води до повишена смъртност. Всички тези китоподобни са напуснали района си и са се изтеглили на юг, което води до по-висока плътност и по-лесно предаване на болести. 

"Но за да се потвърди това, трябва да се направят щателни изследвания", обясни Димитър Попов и допълни: "В България не могат да се правят, но в Западна Европа е възможно да се установи дали има акустична травма във вътрешното ухо".

"Все още не може да се каже със сигурност каква е причината на смъртта на делфините и дали тя има връзка с шумовото замърсяване от войната в Украйна", каза Санял Кръстева, главен експерт в дирекция "Дейности по превенция" в Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна, цитирана от БНР. 

Според нея "сред най-честите причини са смъртността на китоподобните са паразитните болести, вирусни инфекции, зашеметяване от плавателни съдове и заплитане в рибарски мрежи: "Това са причините, които сме констатирали през последните години.

Предстои да уточним от какво е причинена смъртта на делфините през тази година и дали войната в Украйна наистина оказва влияние върху тяхната популацията. Това е тема, която си струва да бъде разгледана".  

"Шумовото замърсяване от военни действия и учения могат да са една от причините за смъртност при китоподобните", коментира Константин Михайлов, ръководител на сектор "Ихтиология" във Варненския институт по рибни ресурси. 

"Произвеждането на различни залпове и сонарите на подводниците предизвикват звукови ефекти, които могат да поразят ехолокационната дейност на делфините, както и да доведат до разкъсване на вътрешни органи", допълни Михайлов.

Техническият университет във Варна разполага с лаборатория по хидроакустика. Една от основните задачи на учените е да установят причините за смъртността при делфините. Христо Живомиров, който е част от екипа на лабораторията, съобщи, че изследванията, които са направили до момента, недвусмислено показват, че шумовото замърсяване е една от причините за смъртността при китоподобните. 

Заключение

Твърдението, че шумово замърсяване от войната в Украйна е причина за смъртта на делфини в Черно море, е ВЯРНО. Военните действия са един от факторите, които водят до измирането на тези бозайници, уточнява БНР.

Другите причини са отслабване на имунната система, бактериални инфекции и задушаване след заплитане в рибарски мрежи, посочиха експерти в сферата. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук