Жесток тормоз за варненци! Банда роми напада и иска пари, а има повече от вас!
От неистов тормоз се оплакват варненци вече няколко месеца в района на църквата „Света Петка“ във Варна, предава в репортаж „Петел“. Някои дори не могат да паркират колите си, без да бъдат нападнати от малки деца от ромски произход, които им искат пари и за секунди започват да ровят в багажниците и чантите им.
Бандата се състои от 2-3 жени, които твърдят, че не са майки на децата. Хлапетата са момиченца, които се приближават до хора, особено до жени и започват да молят за пари и храна. Когато получат нещо, продължават да настояват за още и още. После идват и възрастните им придружителки.
С тях има и младо момче, което е инвалид, но може да ходи. Твърдят, че не са роднини. Понякога хората носят в храма хранителни продукти за безкръвни курбани. Когато видят това, членовете на бандата започват да им ги искат. Притиснати, хората дават всичките си торби, след което хлапетата ги отнасят някъде, връщат се и искат още.
Този рекет продължава вече месеци, разказват редовни посетители в църквата. Някои са отнасяли традиционни проклятия от ромската гилдия, но това не ги притеснява толкова, колкото въпросът: кой чака тези жени и деца отстрани, прибира плячката им и ги изпраща за още?!
Истински нуждаещите се стоят в инвалидни колички безмълвно
Лошото е, че пред църквата наистина има нуждаещи се, но те са в инвалидни колички и си стоят кротко, без да притесняват никого. Така хората се смиляват и им дават по нещо, но от известно време бандата сякаш е разгонила „конкуренцията“ от инвалиди, за да остане единствена на мястото, споделят впечатления наблюдатели в района.
Хората от групата дори имали и работно време да тормозят минувачите. Една от жените споделила, че трябва да стоят там в студа до 16 часа.
"Работят" и на централно кръстовище в града
Не само храмът и градинката около него са „работно“ място на тайфата. Друга тяхна „станция“ е кръстовището на Червения площад. Има и други места в града, където причакват и гонят минувачите.
Работата е там, че ако веднъж човек им даде нещо, те го запомнят и винаги след това го гонят където и да го видят и не го пускат да си тръгне, докато не получат пари и то много. Има опасност дори да го оберат, ако не се подчини. Тези, които изобщо не им обръщат внимание, са по-защитени, разказват изпатили.
„На времето хвърляха камъни по хората, викахме полиция, сега са по-кротки. Нямаше ги с години, сега пак се появиха, вече са повече отпреди.“, споделят живущи в района.
Мерки се опитват да предприемат и църковните служители, като предупреждават хората да не дават нищо на бандата, защото така само активира дейността й. Това дори не влиза в разрез с християнските закони, защото тези просяци действително не просят, а тероризират млади и стари. Има голяма разлика, поясняват свещенослужителите в храма.
Мнозина обаче не знаят това и дават по нещо, с което си навличат огромни неприятности. Натрапниците се разбягват само при появата на свещеници или по-груби мъже. Към жени и деца нямат жал, гонят ги до дупка, продължават разказа си служителите в храма.
Урожаят им е в неделя и на големи църковни празници
Атаките са особено засилени в неделния ден и на големи църковни празници – причината е, че тогава в църквата се стичат повече хора, чиято милост бандата се опитва да предизвика чрез малките си членове. Невръстните просячета обаче не просто искат пари, а започват да дърпат хората, плачат, викат, а ако някой им откаже, започват да го заплашват.
В началото, когато се появили в района, хората се смилявали над децата и им давали храна или стотинки. Знаели, че някой иска от тях да заработват. С времето обаче тормозът станал непоносим. Мнозина се отказали да идват в този храм, именно заради засадата на входа.
„Причакват ни пред входа на църквата рано сутрин и по обед, когато излизаме. Дърпат ни за чантите, за дрехите, искан ни пари и храна, кълнат ни, ако не им дадем, заплашват…“, разказват вярващи, които редовно посещават неделната служба. Когато някой мъж им каже да се махат, се разбягват, но когато човекът си отиде, се връщат и нападат жени – млади и стари, дърпат ги за чантите, ужасно е“, разказва друга посетителка. „Повечето хора казват, че се измъкват като не им обръщат внимание, но вече и това не помага, децата не пускат никого да си тръгне , без да има даде солидна сума пари. Със стотинки или сладкиш не се задоволяват. Набелязват си жертва и я гонят до край. Искат още и още.“, продължава тя.
„Много сме разединени и егоистични като общество. Околните не се намесват, дори да стане нападение над беззащитна старица или младо момиче. Всеки смята, че другият ще се оправи сам и се радва, че не се случва не него. Един им дава, друг ги отбягва, така хлапетата разбират че имат шанс да получат всичко, което човек носи в себе си. Не се знае до къде ще ескалират нещата.“, става ясно от разказ на свидетел.
Бутат се навсякъде – влизат в храма, в страничното помещение, не чуват, когато им се обясни нещо, настояват, никой не проявява агресия към тях, толерантни сме, но скоро някой ще пропищи“, оплаква се възрастна жена.
"Ако не ни дърпаха и гонеха, сами щяхме да им даваме..."
„Та е работата, че ако стояха кротко без да ни се нахвърлят, щяхме да им даваме от сърце и храна и пари. Но с това изнудване ни карат да бягаме и да се спасяваме! И да искаме, не смеем да дадем нищо – настояват за още и още, гледат ни чантите, портмонетата…“, допълва приятелката й.
Хората очакват реакция на органите още този четвърътък
Следващият голям празник на който се очаква да завардят църквата е 2 февруари. Като мярка за сигурност гражданите искат постоянно полицейско присъствие в района или охрана на храма. Особено в неделните дни и по големи празници през седмицата.
Именно тогава е времето, когато бандата напада в района.
Дали ще бъдат предприети дълготрайни мерки от страна на органите на реда, тепърва ще стане ясно.