Жилят туристи край морето, карат ги да плащат за неща, които са безплатни
Това заяви Димитър Маргаритов в свое тв интервю
"Над 200 търговци са наказани през това лято заради нарушения, като най-честите са свързани с опити на търговците да хитруват, да надцакат туристите, да им вземат пари за нещо, което не трябва да плащат", заяви в тв интервю председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов, цитирани от "Флагман".
Над 500 проверки направихме през това лято край морето, уточни той.
„Един от случаите бе начисляването на старите концесионни такси за ползването на чадър и шезлонг. Оправданието бе, че служителят бил новозначен и не е разбрал, че през тази година има нови цени“, припомни Маргаритов.
„На първа линия на един плаж пък туристите бяха задължени да си вземат два шезлонга и чадър в комплекс, а не бе възможно по техен избор да си вземат само чадър или каквото решат, макар че единичната цена за тези услуги бе оповестена в концесионния договор“, добави той.
„Заведения край плажа пък опитваха да наложат допълнителна такса. Ако отидете на ресторант и си поръчате нещо, ще го заплатите по менюто, което трябва да ви бъде предоставено, но не могат да ви задължат да плащате за стола, на който ще седнете. В някои плажни заведения обаче се опитаха да го правят. Това е нелоялна търговска практика“, коментира шефът на Комисията за защита на потребителите.
„При приключването на сезона някои търговци се изкушават да правят разни трикове, за да икономисат средства и да приключат сезона с по-голяма печалба, но е много важно да държат нивото високо докрай, защото сезонът е по-различен. Ще продължи по-дълго“, добави той.
„Тази пандемия се превърна в основен мотив да бъдат отменени хиляди почивки и бяха направени изменения в закона, с който се удължи срока, през който потребителите могат да получат обратно парите си за платени пътувания през туроператори. Срокът, в който трябва да ви върнат парите, ако заради коронавирус не може да пътувате, е 12 месеца от датата на отмяната“, обясни Маргаритов.
„Туроператорът трябва да предложи на потребителя и алтернативна възможност, с която обаче туристът не е длъжен да се съгласи“, добави той.
Шефът на комисията говори и за проверката от КПКОНПИ за конфликт на интереси, като изтъкна, че с министър Красимир Вълчев са само кумове и не можело да се говори за нарушения за правилата.
„Очаквам до средата на септември да приключи проверката. Нямам притеснения. Отношенията ни със семейството на министър Вълчев са нормални. Ние формално сме кумове. Това е една процедура, предвидена в Семейния кодекс, при която двама души свидетелстват по време на сключването на брак на други двама. Няма свързаност и конфликт на интереси“, каза още Димитър Марагаритов.