Зловещо поверие за черната чайка подпали мрежата, варненци се кръстят
Пернатото рядко се отдалечава от водоемите, но когато отлети към оживени и шумни градове, се приема като знак за приближаваща опасност
Появата на черна чайка във Варна се превърна в сензация. Мнозина се чудят дали това е дело на хулигани, инцидент или пък птицата е биологично черна.
Оказа се че като има черен щъркел и бяла лястовица, така има и черна чайка, която е изключителна рядкост, пише "Нова Варна".
Зловеща гледка на плажа във Варна ошашави туристите ВИДЕО
И тук, разбира се, се намесиха традиционните суеверия.
В славянските поверия за чайките се смята, че са душите на загинали моряци. Затова и моряците се отнасят с особено внимание към тях. Много екипажи на кораби и днес „гадаят” за бъдещето си, наблюдавайки тези птици.
Съществува поверие, че ако три чайки прелетят над моряк или кораб, ще се случи нещо много лошо и смъртта не може да бъде избегната.
Ако заблудена чайка докосне някого с крило по лицето, този човек след кратко време ще умре. Същата съдба очаква и този, който убие чайка.
Моряците вярват, че нито един кораб няма да завърши плаването си безпроблемно, ако преди да отплува, не него няма кацнали чайки.
Чайките рядко се отдалечават от водоемите, но когато отлетят към оживени и шумни градове, се приема като знак за приближаваща опасност.
Понякога птиците прелитат огромни разстояния до къщата на някой моряк, за да „предупредят” роднините му, че техният родственик вече не е между живите. В такива случаи птицата просто влиза в къщата като у дома си.
Ако в дадено семейство няма моряк, тогава нейното присъствие се приема като съдбовен знак към главата на къщата.
Феноменът за почвата на черна чайка, е още от миналото. Древно морско поверие гласи, че черна чайка, ако кацне на кораб, дните на капитана са преброени от неговите моряци.
Междувременно в социалните мрежи вече тече кампания по измисляне на име на птицата.
Ето какво пише общественикът Николай Танчев в своя профил във Фейсбук:
„Черната чайка е нашия нов приятел и шанс да е талисман на Варна. Предложете и име! Дора от Археологически музей я нахрани, напои, а Ивайло от Природонаучен музей потвърди нейното естество. Както има черен щъркел, черен лебед, бяла лястовица така и този питомник.
Другите чайки обаче я преследват заради отличителната и уникалност, затова нашият гост се нуждае от покровителство и грижа.“