Министър Гвоздейков готви големи промени за кандидат шофьорите

Той обсъди с автомобилни инструктори възможността документите за получаване на шофьорска книжка да се дигитализират

Служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков обсъди с инструктори предложенията за промени в наредбите, регламентиращи условията и реда за обучението и изпитите на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство

Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията.

„С дигитализирането на услугите и дейностите при обучението на водачите, най-вече замяната на хартиените дневници и картони с електронни, целим да модернизираме процеса по обучение и да го направим прозрачен и конкурентен“, отбеляза министър Георги Гвоздейков.

Той посочи, че държавата има ангажимент да осигури съвременни механизми и възможности за мониторинг и контрол на обучението, за да се гарантира, че етапите от обучението са преминати и всички часове са взети.

„Към момента документацията за всеки курсист се води на хартия от учебните центрове и лесно би могла да бъде манипулирана, а контролът върху тези процеси е изключително труден. След дигитализирането на документите до тях ще имат достъп както преподавателите, така и курсистите и контролните органи в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, изтъкна транспортният министър.

Той бе категоричен, че предлаганите промени не целят да затрудняват работата на преподавателите по авто-мото подготовка, а да я облекчат. Предвиден е и период на разработване, както и тестване на системата преди реално тя да бъде пусната в употреба, отбеляза министърът. 

По време на срещата представителите на браншовите организации не постигнаха консенсус по предлаганите нововъведения, като част от тях се обявиха в подкрепа, а други изразиха своите резерви към въвеждането на електронни дневници и картони, като защитиха виждането, че предпочитат да продължат да работят с хартиени документи. 

Наредбите бяха публикувани в Портала за обществени консултации на Министерския съвет на 11 юни 2024 г. с едномесечен срок за общественото обсъждане, който изтече на 11 юли 2024 г.

От Министерството на транспорта уверяват, че всички становища, постъпили в хода на обществено обсъждане, се разглеждат и обсъждат детайлно, след което текстовете ще бъдат изпратени за съгласуване до компетентните институции.