Нова страшна измама с автомобилите втора ръка ВИДЕО

Как работи схемата и как да разпознаем нереалните оферти на пазара

Бум на фалшиви обяви за коли втора ръка. Оказа се, че търговци примамват кандидат-купувачи с атрактивни оферти, след което "надуват " цените с пъти.

Как работи схемата и как да разпознаем нереалните оферти на пазара, съобщава Нова тв.

Пикът на измамните е в момента, тъй като търговците отчитат най-сериозен спад в продажбите. В автокъщите сделките през последната година са намалели с между 10 и 60 %.

Продава се изумителен поръчков 1968 Cadillac Coupe DeVille СНИМКИ

А регистрациите на коли с пробег в КАТ са с 9 % по-малко от началото на годината.

Така че наистина всеки клиент е важен. Затова и измамните търговци използват всякакви трикове, за да привличат клиенти в автокъщите.

Кандидат-купувачът Борислав Златков също попада на една фалшива обява. Офертата била за автомобил, внос от Германия, произведен през 2008-а година, който струва 2660 лв.

 „Рядко попадаш на такава цена и толкова добре изглеждащ автомобил. С почти с всички екстри е – малък, 4x4, градски автомобил, което ме грабна”, разказа Борислав Златков.

Решава да се обади и да се възползва от предложението. Борислав още веднъж пита за цената. По телефона му казват, че колата струва 5000 лв.

„Цената беше 2600 лв., изведнъж стана 5000. Той ми обясни, че цената в сайта е за лизинг, което е абсурдно. Никъде в обявата не обявено, че става въпрос за лизингова схема”, поясни Борислав.

Определиха кои са най-надеждните коли на пазара СНИМКИ

Търговецът се опитва да отклони вниманието от офертата и кани кандидат-купувача нв автокъщата, където да се договорят за цената.

Няколко дни по-късно отново звъним на същия търговец, но от друг номер. И за друга обява. Отново цената в офертата е доста атрактивна. 
Този път търговецът се опитва да измести интереса ни от конкретната обява и ни кани да разгледаме другите коли на място.

Търсим търговеца на адреса, посочен в обявата. Там автокъща обаче няма. А на адреса виждаме коли, паркирали на тротоарите пред жилищни блокове. Тогава го търсим и на оставения в офертата телефон. Обяснява ни, че е заминал за 20 дни в чужбина, за да зарежда още коли.

Схемата с фалшивите обяви е много разпространена в бранша. С тях измамниците целят да привлекат нови клиенти, след като съберат достатъчно информация за тях.

„Сами разбирате, че когато вие пътувате 50-100 км до някъде или повече – ставате потенциален клиент, дори и да няма това, което търсите,  ще се опитат да ви продадат нещо друго, за да не се приберете с празни ръце”, поясни  Пейо Майорски от Асоциацията за защита на потребителите.

Представиха суперавтомобил с цена от само 76 хиляди долара (СНИМКИ)

Така търговците бързо разчистват автомобили, които застояват с месеци по паркингите и са трудни за продажби, разкрива търговецът на коли втора ръка Момчил Момчилов.

Фалшивите обяви обаче са трудни за разпознаване, разказва Тодор Желев от Съюза на българските автомобилисти. Защото разликите в цените на един и същи автомобил на пазара са големи.

От Комисията за защита на потребителите започнаха проверка на измамния търговец. Според контролния орган в този случай продавачът видно прилага нелоялна търговска практика. Ако това се докаже, глобата е до 30 хил.