Руснак дава на съд Ferrari, поръчковата суперкола ръждясала като бричка само след 6 години (СНИМКИ)

Руски собственик на Ferrari FF е завел съдебен иск срещу италианския производител заради корозия по 6-годишната суперкола. Ищецът претендира за обезщетение в размер на 18 000 000 рубли (близо €290 000), съобщава Rambler. Човекът купил автомобила с 12-цилиндров двигател с мощност 600 к.с. от официалното представителство на марката в тузарския район "Рубльовка" край Москва през 2011 г. Доставили му дългоочакваната придобивка няколко месеца по-късно, колкото отнела изработката на ексклузивното Ferrari в съответствие с желанията на купувача.

Руснакът си поръчал декорации от въглеродни нишки в салона и по каросерията, карбонов волан, светодиоден скоростомер, седалки в стил Daytona, 20-цолови ковани джанти и други екстри, с които цената набъбнала на 18 746 421 рубли (над €301 000).

Пет години по-късно обаче около стоповете започнала да избива ръжда. Собственикът недоумявал какво може да е предизвикало корозията, тъй като скъпоценният FF бил съхраняван постоянно в сух и топъл подземен гараж, карал го рядко и задължително го покривал с брезент, а километражът показвал едва 12 000 км.

Мъжът се обърнал към официалния дилър за отстраняване на ръждата, но в сервиза на Ferrari отказали да ремонтират колата безплатно с аргумента, че тригодишната гаранция била изтекла и проблемът не бил техен. На всичко отгоре документацията била оформена така, че представителството на Ferrari можело да откаже да отстранява дефекти практически в мига, в който колата напусне шоурума.



"Ако автомобилът се кара по мръсни и третирани със сол пътища, долната част на каросерията трябва да се почиства редовно и по-често. Нечистотиите трябва да се отстраняват напълно, тъй като могат да повредят лаковото покритие", гласят условията по гаранцията. В документа се отбелязва още, че "неспазването на тези клаузи и препоръките в ръководството за експлоатация дава основание за прекратяване на гаранционните задължения".

Собственикът на ръждивото Ferrari обаче няма никакво намерение да се предава и смята да настоява за независима експертиза, която да установи дали проблемът се дължи на заводски дефект, или на неправилна експлоатация. Познавачи на тамошния автомобилен пазар обаче коментират, че дори да реши да продаде суперколата, човекът ще понесе огромни загуби. В Русия липсата на пребоядисвани детайли се смята за едва ли не основен критерий при покупката на подобни автомобили въпреки нищожния пробег.