Урок по история: Как криза с петрола промени автомобилната индустрия завинаги
По мащаб и последствия нищо не може да се сравни с първата през 1973 година - тя бе за колите, като метеоита за динозаврите
Измина повече от половин век от първата (и най-разрушителната) глобална горивна криза, но нейните последици в различни явления все още могат да бъдат проследени. Ако смятаме американските мускулести автомобили за динозаври, тогава събитията от 1973 г. могат да бъдат сравнени с метеорит.
В тази статия се опитахме да ви разкажем накратко всичко, което трябва да знаете за тях.
Колко бяха?
Много зависи от вашата гледна точка. Някои експерти смятат, че през 20 век човечеството се е оказвало в ситуация, която отговаря на определението за глобална горивна криза три пъти - през 1973, 1979 и 1990 г. Във всеки случай по мащаб и последствия нищо не може да се сравни с първата от тях.
Официално световната горивна криза започва през октомври 1973 г. с ембарго върху доставките на петрол за САЩ, Канада, Великобритания, Япония и Холандия.
Само шест месеца по-късно, през март 1974 г., ембаргото ще бъде премахнато. Няма съмнение обаче, че светът все още усеща последствията от тези няколко месеца.
Какво причини кризата от 1973 г.?
Едно от основните събития на 20 век по отношение на въздействието си върху икономиката има не финансова, а преди всичко политическа конотация.
За да научите повече, посетете auto.blitz.bg.