Заради тези 5 неща никога няма да се возим на въздушно такси
Компаниите, разработващи летящи коли, ще се сблъскат с огромно количество предизвикателства, преди продуктите им да излязат на масовия пазар. Например – автономна работа на акумулатора, подготовка на пилотите и др. Дори може да се стигне до нарушаване на закон.
Мечтата за летящ автомобил обаче скоро няма да умре.
Последното гръмко заявление принадлежи на компанията Uber. Преди няколко седмици ръководството й заяви, че първият работещ прототип на фирмено аеротакси ще полети след 3 години.
Защо в близко бъдеще летящите таксита няма да се сдобият с кой знае каква популярност? Не е ли очевидно....
Експертите смятат, че това е така, тъй като...
1. Акумулатор. Дори най-съвременните акумулатори се характеризират с плътност на енергията приблизително 100 пъти по-малко от плътността на енергията на бензина. Без радикално нова технология, електрическите аеротаксита ще бъдат реалност в далечното бъдеще.
2. Стабилизация. На видео на американски стартъп Kitty Hawk може да забележите, че разработената от тях летяща кола постоянно се полюшва. Само няколко секунди полет, а тя не може да лети стабилно и да направи прецизен завой?
Стабилизацията е сериозно предизвикателство. При малките обекти – дронове, такъв проблем няма. Колата обаче е достатъчно голяма по размер и трябва да удържи теглото на човек. Това означава, че настройките са далеч по-сложни.
3. Падане. Ако самолет загуби двигател, пилотът може да предприема екстремно кацане. В хеликоптер в този случай може да се използва авторотация. Аероколите, подобно на квадрокоптерите, ги очаква свободно падане.
Kitty Hawk има намерение да избегне този проблем по най-простия начин – ограничаване на височината на летене до 4.5 метра.
4. Пилот. От презентацията на Uber все още не е ясно кой ще управлява автомобила във въздуха – автопилот или човек. Във втория случай компаниите трябва да намерят доста голям брой сътрудници – пилоти. А такъв няма дори в съвременния авиационен отрасъл.
5. Закон. Возейки се в аеротакси, не можете да се приземите, където ви се прииска. Това нарушава съществуващите закони.
В много градове е забранено кацането извън летището или специално изградени за това площадки.
Uber може да се надява, че с появата на въздушните таксите законът ще бъде пренаписан.
Източник: Profit.bg.