Зли шеги на автоматичните системи за сигурност на колите
Основната задача на автоматизираните системи за безопасност на автомобила са недопускането на аварийни ситуации на пътя
Мнозина шофьори предполагат, че "умните" системи за сигурност на съвременните коли са гаранция за защита от неприятни ситуации на пътя. Особено така си мислят начинаещите водачи.
За това допринасят и автомобилните производители, които постоянно рекламират своите нови изобретения. В действителност обаче електронните системи за подпомагане могат и да провокират опасни ситуации на пътя.
Задачите на автомобилните системи
Основната задача на автоматизираните системи за безопасност на автомобила са недопускането на аварийни ситуации на пътя. При тяхното възникване те самостоятелно оценяват степента на опасност и взимат решения за намеса в процеса на управление на колата.
В повечето случаи тяхното въздействие спомага за запазването на контрола върху автомобила в критични ситуации.
Кратък списък с основните системи за безопасност
Основните системи за активна безопасност, с които разполагат съвременните автомобили, са: антиблокираща система на спирачките, система против боксуване, система за запазване на курса, разпределяне на спирачното усилие, извънредно спиране, разпознаване на пешеходци, електронно блокиране на диференциала.
Всичките те в една или друга степен са взаимосвързани и винаги си взаимодействат със спирачките на автомобила, осигурявайки тяхната висока ефективност.
При това трябва да се припомни, че дори и най-съвременната електроника не може да замени способностите на водача, навиците и уменията.
Тя само ще помогне в трудна ситуация, а всичко останало е в пряка зависимост от нивото на подготовка на онзи, който седи зад волана.
За да научите повече, посетете auto.blitz.bg.