Манчестър Юнайтед победи Манчестър Сити с 2:1 във финала на ФА къп, игран на "Уембли" и за 13-и път спечели трофея.

Така "червените дяволи" си отмъстиха за загубата в битката за трофея (1:2) през миналата година и спасиха сезона след осмото си място в шампионата. Успехът им донесе и квота за Лига Европа.

Шампионът Сити пък пропусна уникалната възможност да направи дубъл за втора поредна година.

Първият точен удар в мача дойде в деветата минута, когато Алехандро Гарначо шутира в очертанията на вратата, но без проблем за Щефан Ортега.

Гарначо все пак успя да се разпише след половин час игра, възползвайки се от грешка на Йошко Гвардиол и Щефан Ортега, след което аржентинецът просто прати топката в опразнената врата.

Първата по-опасна ситуация за Сити дойде в 37-ата минута, когато Бернардо Силва стреля силно, но Андре Онана спаси.

Само минута по-късно Маркъс Рашфорд вкара втори гол, но попадението му беше отменено заради засада на Алехандро Гарначо в хода на атаката.

Манчестър Юнайтед все пак поведе в 2:0 в 39-ата минута след атака по дясното крило, завършила с точен удар на младока Коби Мейну.

Първите минути на втората част предложиха опасности пред двете врати, а напречната греда спаси Юнайтед в 55-ата минута след изстрел на Ерлинг Холанд.

Пет минути по-късно вратарят на "червените дяволи" трябваше да се намесва решително след топовен удар на Кайл Уокър.

Манчестър Юнайтед извади късмет е 64-ата минута, когато Хулиан Алварес прати топката на сантиметри от гредата.

Вратарят на Сити Щефан Ортега трябваше да се намесва решително в 68-ата минута при удар на Гарначо.

Четвърт час преди края Ерлинг Холанд беше задържан в наказателното поле, но реферът Анди Мадли не прецени, че има основание да отсъди дузпа.

Минути преди края Жереми Доку върна интригата след удар от дистанция в долния десен ъгъл на Онана - 1:2.

До края Сити опита да изравни, но това не се случи.

МАН. СИТИ - МАН. ЮНАЙТЕД 1:2
0:1 Алехандро Гарначо (30'), 0:2 Коби Мейну(39'), 1:2 Жереми Доку (87')

Манчестър Сити МАН. СИТИ: 18. Щефан Ортега, 24. Йошко Гвардиол, 6 Нейтън Аке (46'  25. М. Аканджи), 5. Джон Стоунс, 2. Кайл Уокър, 8. Матео Ковачич (46' 11. Ж. Доку ), 16. Родри, 20. Бернардо Силва, 47. Фил Фодън, 17. Кевин де Бройне (57'  19. Х. Алварес), 9. Ерлинг Халанд

Манчестър ЮнайтедМАН. ЮНАЙТЕД: 24. Андре Онана, 20. Диого Далот, 6. Лисандро Мартинес (73'  35. Дж. Евънс), 19. Рафаел Варан, 29. Аарън Уан-Бисака, 4. Софиан Амрабат, 37. Коби Мейну  , 17. Алехандро Гарначо  (92'  2. В. Линдельоф), 10. Маркъс Рашфорд (74'  11. Р. Хойлунд), 39. Скот МакТоминей (92'  7. М. Маунт), 8. Бруно Фернандеш

Стадион: "Уембли", Лондон
Съдия: Анди Мадли
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР