Левски победи Арда (Кърджали) с 2:1 в мач от 10-ия кръг на efbet Лига.

„Сините“ се завърнаха на стадион „Георги Аспарухов“ за двубой от първенството след повече от месец чакане. На 23 август тимът на Станислав Генчев победи тук Хебър с 1:0.

Секунди преди началото на двубоя Цунами получи специална фланелка по случай своя мач №100 със синия екип.

Дебютният гол на венецуелския защитник Кристиан Макун донесе „синята“ радост. Успехът остави столичани на първото място в класирането с 25 точки, с три повече от втория Лудогорец, който има два мача по-малко. Другият гол за победата бе дело на тарана Александър Колев от дузпа, а за Арда точен бе Станислав Иванов в края на първото полувреме.

За тима от Кърджали загубата е четвърта от началото на сезона, но въпреки нея тимът е на шесто място в класирането с 14 точки.

Домакините не загубиха излишно време в разиграване на топката и още в 35-ата секунда успяха да я пратят във вратата на Арда, но голът на Джавад ел Джемили бе отменен заради засада.

По-активният старт на Левски все пак даде резултат в 12-ата минута, когато Пламен Крачунов фаулира в наказателното поле Мустафа Сангаре и Левски получи дузпа. С нейното изпълнение се нагърби Алекс Колев, който бе точен за 1:0.

Арда успя да изравни при първата си по-опасна атака в 39-ата минута. Тогава Тонислав Йорданов успя да изведе Станислав Иванов зад гърба на отбраната на домакините и юношата на Левски наказа бившия си клуб. Той стреля, Матей Маркович отби, но топката спря точно пред вратата и Иванов я довкара за 1:1.

Левски започна да притиска съперника си след преминаването на 60-ата минута. Първо Келиан ван дер Каап стреля с глава право в ръцете на Анатолий Господинов, а малко след това и Мустафа Сангаре пропусна шанс за втори гол.

В 73-тата минута натискът на Левски все пак донесе резултат и "сините" поведоха с 2:1. След центриране от корнер Колев отклони с глава към Макун, който със задна ножица вкара много красиво попадение. За национала на Венецуела това бе първи гол с екипа на столичани в едва третия му официален мач.

В 85-ата минута Арда можеше да изравни, но Маркович се справи с далечен удар на играч на гостите.

Най-добрия си шанс за равенство гостите пропуснаха в четвъртата минута на продължението, когато Чинонсо Офор не успя да овладее добре едно центриране от фланга, но топката попадна у Иванов, който от чиста позиция я прати в аут.

ЛЕВСКИ - АРДА 2:1

1:0 Алекс Колев (12-дузпа), 1:1 Станислав Иванов (39), 2:1 Кристиан Макун (73)

По-интересното от мача
1 - Начало на мача
1 - Отменен гол за Левски! Хубава комбинация на домакините е завършена от Джавад ел Джемили. Халфът праща топката в мрежата, а още не е изтекла и 40-ата секунда от старта на мача. След намеса на ВАР обаче попадението е отменено заради спорна засада.
11- Греда! След центриране на  Евертон защитникът на гостите Крачунов изчиства в напречната греда.
11 - Дузпа за Левски! В създалата се ситуация Крачунов секунди по-късно поваля Мустафа Сангаре в наказателното поле. Съдията Влъков посочва "бялата точка".
12 - Гоол за Левски! Алекс Колев изпълнява дузпата и бележи за 1:0! Пети гол за тарана от началото на сезона.
39 - Гоол за Арда! Защитата на Левски е хваната неподготвена и Станислав Иванов излиза сам срещу Маркович. Стреля в тялото на вратаря, а после довкара отбитата топка в мрежата за 1:1!

45+3 - Край на първото полувреме.
-------------------------------------
46 - Начало на второто полувреме.
68 - След центриране от корнер отдясно Кристиан Димитров засича топката с глава, но ударът му минава на сантиметри покрай вратата.
70 - Резервата Марин Петков пробива отляво и центрира добре в пеналта, от точката на дузпата Евертон стреля силно в аут.
73 - Гоол за Левски! Защитникът Кристиан Макун бележи със задна ножица- 2:1! След поредната изсипана топка в пеналта на гостите Алекс Колев опитва удар с глава, топката достига до венецуелеца, който с красиво изпълнение изненадва безпомощния Господинов.
90+5 Край на мача.

ЛЕВСКИ: 44. Матей Маркович – 5. Келиан ван дер Каап, 50. Кристиан Димитров, 4. Кристиан Макун (80 - 30. Клеман Икена) – 21. Алдаир, 11. Джавад ел Джемили (68 - 88. Марин Петков), 6. Цунами (69 - 8. Карлос Охене), 17. Евертон (89 - 16. Преслав Бачев), 3. Майкон – 9. Александър Колев, 12. Мустафа Сангаре (89 - 97. Асими Фадига)

Резерви: 99. Иван Андонов, 8. Карлос Охене, 10. Асен Митков, 16. Преслав Бачев, 22. Патрик-Габриел Галчев, 23. Патрик Мислович

Треньор: Станислав Генчев

АрдаАРДА: 1. Анатолий Господинов – 2. Густаво Каскардо, 6. Пламен Крачунов, 93. Феликс Ебоа Ебоа, 23. Емил Виячки, 35. Димитър Велковски (55. - 17. Илкер Будинов), – 80. Лъчезар Котев, 19. Тонислав Йорданов (81 - 8. Йозгюр Аксака), 10. Борислав Цонев (90 - 7. Стефан Статев), – 9. Чинонсо Офор, 99. Станислав Иванов

Резерви: 13. Петър Петров, 4. Милен Стоев, 11. Борис Тютюков, 18. Джелал Хюсеинов, 30. Иво Казаков, 34. Сарп Аясулу

Треньор: Александър Тунчев

Съдия: Владимир Вълков

Стадион: „Георги Аспарухов“