Женският ни национален отбор по баскетбол загуби с 59:70 гостуването си на Гърция в евроквалификации от Група “D”. Българките доминираха в първите 25 минути от двубоя, игран пред около 300 зрители в Атина. Но след това просто не можаха да удържат напора на отбора-домакин.

След едно сравнително равностойно първо полувреме, българските имаха преднина от 3 точки в неговия край – 30:27. Баскетболистките на Гърция влязоха в тази среща в ролята на голям фаворит, след като бяха спечелили само преди няколко дни първия си мач в Белград срещу Сърбия.

Нашите обаче не се стъписаха и играха абсолютно равностойно през първите 20 минути от срещата. Нещо повече, още с началото на третата четвърт България направи серия от 9:0 и поведе с 12 точки разлика – 39:27. Трябваше да изминат почти 4 минути игра от второто полувреме преди Гърция да вкара първия си кош.

В средата на тази трета част резултатът бе 43:31 за България и нещата изглеждаха доста добре за момичетата на Николай Боруков. Гъркините обаче направиха серия от 14:2 за 5 минути и след 30 минути игра изравниха за 45:45.

В този момент като че ли нашите момичета се пречупиха и за 2 минути и 28 секунди игра от последната част Гърция отбеляза 9 безответни точки за 54-45 и реши мача в своя полза. Нашите върнаха чрез Евелина Гунева един кош за 54:47, но последва нова серия от 10:0 за Гърция за 64:47 при оставащи 4 минути и 27 секунди до края на срещата.

Накрая България загуби с 11 точки – 70:59. Най-резултатни за България бяха Гергана Брънзова с 21 точки, а Евелина Гунева се отчете с 12. Брънзова добави и 13 борби за дабъл дабъл. За домакините от Гърция Евантия Малци отбеляза 18 точки, а Пелагия Папамихаил и Димитра Каленцу добавиха по 14.

В мач от нашата група младият тим на Сърбия претърпя втора загуба, като този път ги победи Белгия със 73:60. Анке де Монд вкара 20 точки за отбора на Белгия, а Сара Лееманс добави 10 и спечели 7 борби. Миляна Мушович вкара 15 точки за Сърбия, а след резултатите от 2-ия кръг България и Белгия си поделят 2-ото място в групата с по 1 победа и 1 загуба./БЛИЦ